Hazır İçerik Yönetim Sistemlerini (Content Management System – CMS) konuştuğumuzda açık ara sektör lideri WordPress‘tir. Son yapılan araştırmalarda bunu gösteriyor. İnternette ki web sitelerinde ki %29 ‘u WordPress kullanılarak oluşturulmuştur. En yakın rakibi olan Joomla da ise bu oran %3 geçmiyor.

Kullanıcı dostu bir platform olmanın yanında, SEO konusunda da eşsiz özelliklere sahiptir. Doğru kullanım ve 1-2 eklenti ile SEO konusunda başarılı bir platformu ücretsiz olarak kullanabilirsiniz.

WordPress.com ve WordPress.org farklı yapılardır. .COM ücretsiz barındırma da sunan bir alt yapıyken .ORG ile kendi barındırma (hosting) hesabınıza kurabileceğiniz bir içerik verir. Ancak kendi barındırma hesabınıza kuracağınız WordPress’in avantajları da bulunur.

Önemli avantajlarını inceleyecek olursak;

  • SEO eklentilerini kullanabilme
  • Onbinlerce responsive/duyarlı (SEO Dostu) temeye erişim
  • Google Arma Konsolunu (Web Yöneticisi) Kullanma
  • İhtiyaç halinde kodların değiştirilebilmesi

gibi özellikleri sayabiliriz.

Şimdi WordPress siteniz ve içerikleriniz için SEO da başarıyı yakalayabilmek için 11 adımdan bahsedelim.

WordPress kurulumundan sonra Permalink/Kalıcı Bağlantılar (URL) SEO için uygun değildir. Ancak bu basit ir ayarlama ile değiştirilebilir bir özelliktir.

WordPress Blogunuz İçin En Önemli 11 SEO Stratejisi : Kalıtıcı Bağlantılar

Hazır ayar olarak http://siteadi.com/?p0N gibi bir uzantı ile ekler. Ancak bunun http://siteadi.com/yazi-adi olması daha doğrudur. İşlem için WordPress Ayarlar → Permalink/Kalıcı Bağlantılar sayfasından Posta Adı seçeceğini seçin. Bu sayede URL yapınız içeriğiniz ile eşleşmiş ve başlık ile aynı olacak şekilde otomatik olarak eklenecektir. Ayrıca önceki yazılarınızda da bu değişiklik otomatik olarak yapılmış olacaktır.

2 – Anahtar Kelimelerinizi Başlık + Başlık Etiketlerinde Kullanın

İçeriğinizde anahtar kelimelerinizi ve varyasyonlarını kullanıyor olmalısınız.

Unutmayın iyi optimize edilmiş bir içerik parçasında tekrar tekrar bir anahtar kelime kullanılmaz. Aksine yazının ana konusuna ilişkin çok çeşitli kelimeler ve ifadeler içerir.

Haliyle içerik konunuza bağlı bir anahtar kelime öbeğini zaten hazırlamışsınızdır. En önemli nokta ise başlık etiketidir. 1. maddede anlattığım URL’nize bu anahtar kelimeleri eklemelisiniz.

Başlık etiketlerinde ise; H2, H3 gibi hem Google hem de okuyucular tarafından içeriklerinizin ne hakkında olduğunu bilmenizi sağlar. Görsel Düzenleyici üzerinde başlık etiketlerini kullanabilirsiniz.

Örneğin bir yazıda H1 içerik başlığı olarak gelir. Hemen ilk alt başlıklarda H2 ve alt numaralandırmalarda H3 etiketi kullanılabilir. Numaralandırılmış alt başlıkların altındaki başlıklarda H4 etiketini kullanın.

3 – Bir XML Site Haritası Yükleyin

XML site haritaları Google’ın tüm sayfalarınızı ve yayınlarınızı yönlendirmesi ve dizine ekilmesi için gerekli değildir. Bununla birlikte yeni içeriğinizin olabildiğinde çabuk bulunmasını sağlamak için gerekli bir yardımcıdır.

WordPress siteniz için otomatik olarak bir XML site haritası ekleyebilecek eklentileri kullanabilirsiniz. Google Site Haritaları veya XML Site Haritaları eklentilerini kullanabilirsiniz. Bu sayede eklediğiniz her içerik site haritasına otomatik olarak eklenecektir.

4 – Google Arama Konsolu ile Bağlantı Kurduğunuzdan Emin Olun

En önemli SEO uyarılarını veya bildirimlerini alabilmek için Google Arama Konsolunu kullanmalısınız. Google içeriğinize erişme, tarama ve dizine ekleme konusunda olabilecek sorunları size bildirimlerle haberdar edecektir.

5 – Anahtar Kelimeler için Doğru içerik Uzunluğuna Odaklanın

İsveçli bilim insanları veya Alman Mühendisler bu konuya değindiler mi bilmiyorum. Ancak WordPress ve SEO dendiğinde bir çok farklı kuruluştarafından detaylı birçok araştırma yapıldığı kesin bilgi

Çoğu içeriğin 2000 kelimeden fazla olma eğiliminde olduğunu gösteriyor. Tabi asıl sorun çok daha kısa olan bir çok içerik bulunmaktadır. Bana sorarsanız özellikle kısa oldu, uzun oldu konusuna takılmadan direkt içeriğin kalitesine önem verin. Lamı uzatmadan, önü ve sonundan bahsetmeden içerik paylaşmayın. Peki bu ipuçlarını biraz açıklayalım;

  • Seçtiğin anahtar kelimelerin işe yarayıp yaramadığını araştır
  • Gerçekten değerli bir konu hakkında mı içerik hazırlıyorsun
  • En az 500 kelime en çok 3000 civarında olmasına dikkat edin.

6 – Linklerde www Kullanmalı mı Kullanmamalı mı?

Google tüm web sitelerindeki linklere yönlendirmelerini http://www.site- adi.com üzerinde yapar. Ancak burada WWW kullanılacak mı kullanılmayacak mı diye sorduğumuzda bunun Google Arama Konsolunda yarlanması ve buna göre linklemelerin yapılması gerekmektedir.

7 – HTTPS (SSL) Kullanın

Bildiğiniz gibi ödeme, iletişim veya kayıt formları gibi alanlarda SSL sertifikaları kullanmak gereklidir. Ve bu şekilde URL’nizde de olması gerekmektedir. Site ziyaretçilerinin ilgili formlarda girdikleri hassas kişisel bilgilerinin şifrelenmiş olması gerekmektedir.

Özellikle SEO sıralama faktörü haline gelmiş olan SSL ve HTTPS kullanımına geçmelisiniz. SSL sertifikası olmayan sitelerde Google güvenli olmadığına dair bir uyarı gösterebilir.

Barındırma hesabınızı aldığınız şirket ile SSL sertifikası alımına at görüşmenizde size yardımcı olacaklardır.

8 – WordPress Sitenizi Hız için Optimize Edin

Site hızınızın mükemmel olması tek başına bir sıralama faktörü değildir. Aynı zamanda kullanıcı deneyimi içinde önemlidir. Sayfa yükleme süresi arttıkça site ziyaretçilerinin siteden çıkma çıkması ters orantılı olarak hızlı olacaktır.

Site ve Mobil sitenizine ait hızı kontrol etmek ve hatalara ait raporları inceleyebilmek için alttaki siteleri kullanabilirsiniz.

Bunların haricinde site hızınızı farklı yönlerini ele almak için bir eklenti kullanmak isterseniz;

2019 da hala diğer sitelerden yönlendirmeler imanız önemlidir. SEMRush kısa süre önce aylık 10 binden az aramaya sahip anahtar kelimelerle odaklanan siteler için bağlantıların daha da önemli olduğunu belirtti.

10 – Yoast Eklentisini Kullanın

Yoast SEO eklentisi ciddi anlamda bu işin erbabıdır. Yoast SEO 10 yıl önce kurulmuş ancak geliştiricileri sürekli olarak güncelliyorlar. Avantajlarını inceleyecek olursak;

  • Yoast SEO ile içeriğinize birinci sınıf anahtar kelimeler eklemenizi isteyecektir. Ve META Etiketleri optimize etmenize yardımcı olacaktır.
  • Otomatik XML Site Haritaları oluşturur.
  • RSS ler ile içeriğin gerçekten kim tarafından oluşturulduğunu Google tarafına bildirmiş olur.

11 – İmaj/Görsel İsimleri ve Açıklamaları

Eklediğiniz görsellerin isimlerinde hem içerik başlığınız hemde görseli tanımlayacak şekilde kullanılmalıdır.

WordPress Blogunuz İçin En Önemli 11 SEO Stratejisi : Görsellerin İsimlendirilmesi

Ayrıca görsel eklemelerinizde Açıklama ve yer tutucu metinlerini eklemeyi de unutmayın.

Sonuç

Velhasıl içerik girişlerinden önce platform eklentilerinin ve ayarlarının yapılmış olması, her içerik için kontrollü ve doğru bir şekilde ilerlemek, sabırlı olmak gerek. Aynı şekilde içeriklerin eklenmesi ile sosyal medyadaki duyurlarınız ile de devam etmelisiniz.