Video ve Foto kameralarda insan gözünde ki iristen esinlenerek oluşturulan bir mekatronik düzenektir. Az ışıklı ortamlarda daha fazla detay görebilmek için istemsiz iris kaslarının hareketi ile göz bebeği genişler, yüksek ışıkta ise daralır. Böylece ortamdaki ışık miktarına göre görme kabiliyetimiz değişir. Ancak bunun bir sınırı vardır. Çok düşük ışıklı ortamlarda insan gözü yetersiz kalır. Kızıl ötesi ışınlar çıplak gözle görebileceğimiz veya ortam aydınlatmasında kullanabileceğimiz ışıklar değildir.

Soldier Night Vision Spotting. Military Concept. Operation at Night.

Ancak bu tür durumlar teknoloji ile değişir. Gece görüş kameraları, gözlükleri gibi araçlarla görüntüler kaydedilebilir.

Kameralarda da insan gözündeki gibidir. Yüksek/Düşük ışıklarda görüntüyü yakalayabilmek için diyafram adındaki düzenek kullanılır. Bu diyaram ayarları ayrıca odağın önünde ve arkasındaki nesnelerin netliği ve bulanıklığında da etki ederler.

Diyafram ayarları çoğunlukla standart bir yapıdadır. 1 (bir) ve 1.4 sayılarını unutmayın. Hep bunların katları ile değer sayıları büyür. Sayıların büyümesine ter orantı olarak diyafram açıklığı ise daralır. Yukarıdaki görselde de bu açıklık değeri/açıklık oranını görebilirsiniz.

Diyaframlar lensler içinde bulunduğu için lens seçimi yaparken dikkatli olmalı ve çekim yapmayı planladığınız ortam/ışığa uygun diyafram değerine sahip lensleri seçmelisiniz.

İkinci bir ters orantı ise diyafram açıklık değerinin yükseldiği (yani f1.8 ve daha altı) lenslerde f4 ve üstü lenslere nazaran daha pahalıdır. Buna mukabil görüntü kalitesi de çok daha iyidir.

Düşük ortam ışığına sahip bir çekim için f1.0 değerine sahip bir lens kullanmanız gerekirken, Güneşli bir havada f16 veya f22 gibi bir açıklık kullanabilirsiniz. Kullandığınız kameraya bağlı olarak Diyafram ayarını manuel ve diyafram öncelikli çekim modlarında dilediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz.

Ekipman toplamaya başladığınızda lensler bir kere alıp sonrasında uzun süre kullanacağınız ekipmanlardır. Özellikle kamerada marka değişikliğine girmeyecekseniz bütçenizi ayarlayarak kaliteli bir lensi almaya gayret edilmelidir. Kamera marka değişikliğine gidecekseniz yeni alacağınız kamera ile elinizdeki kaliteli lenslerin uyumuna bakmalısınız. Örneğin Canon lensi Sony bir kamerada bir adaptör yardımıyla kullanabilirsiniz.

Female vlogger recording cooking related broadcast at home
İyi bir kamera, iyi bir lens, iyi bir tripod, sürekli ışık…. neredeyse her biri evlat acısı gibi gelen, hatta katlana katlana giden fiyatlar ile moralinizi bozmayın, hevesinizi kaçırmayın!

Elinizdeki telefon ile başlayın, mezarlıkta gece yarısı geçen korku/komedi filminizi şimdilik erteleyin ve doğal güneş ışığını kullanabileceğiniz gençlik/aşk filminiz ile başlayın. Böylece düşük ışık nedeniyle noise gibi dertleriniz de olmaz 😉

Hazır ünvanınız amatör iken herseye yapın, dilediğiniz gibi çekim yapmakta özgürsünüz.

Aynen öyle, amatörlük kadar büyük bir özgürlük yoktur. Reel anlamda elle tutulur işler yapmaya başladığınızda masa başındaki oyuncu yerine masadaki kalemliğe odaklanmış olmanız başınızı belaya sokacaktır. Ancak amatörken kimse buna takılmayacaktır. Önemli olan ne kadar çok deneyime sahip olduğunuz, tabi bu deneyimi ne kadar sürede elde ettiğinizde önemli.

Şimdiden teşekkürler  🙏

Makale ve eğitimlerimizi sosyal ağlarınızdan paylaşarak çevrenizdeki insanlarında faydalanmasını sağlayın. Bilginin paylaştıkça çoğalacağını unutmayın! 😉

Sonraki yazıda görüşmek üzere 👋