Kurguya yeni başlayanlardansanız ve bilgisayarınız gerekli sistem özelliklerini taşımıyorsa bu iş tam bir işkenceye dönüşebilir. Kurgu programanı (özellikle Premiere Pro) açmanızla kapanması bir olabilir; render almaya kalktığınızda bilgisayarınızın bu iç savaştan canlı çıkmasını umut etmekten başka çareniz kalmayabilir. Bu yüzden bilgisayarınızın fiziksel, sizin de ruhsal sağlığınız açısından bilgisayarınızda olması gereken özellikleri paylaşmak istiyoruz. 😂

CPU-Ana İşlemci

Performans beklentisi yüksek olan cihazların içerisinde i7 işlemciler kullanılmaktadır. Bunun haricinde kalan i5 orta seviye, i3 ise giriş seviyesinde cihazlarda kullanılır diyebiliriz. Sizin için özellikle i7 işlemci önemlidir çünkü böylelikle en az 4-8 çekirdek hızına, Turbo Boost gibi özelliklere sahip olacaksınız. Çekirdek sayısı ne kadar fazlaysa farklı bazı özelliklere de bağlı olarak bilgisayar o kadar hızlı olacaktır. Günümüzde birden fazla işlemci takılarak 16-32-64 çekirdeğe kadar çıkartılan bilgisayarlar var. Maliyet önemli değilse tabii neden olmasın?

RAM/Bellek

Bellek de bir bilgisayarın rahat çalışabilmesi için gerekli en önemi bileşenlerden biri. Özellikle render için 16 GB’tan aşağısı bilgisayarınızı ciddi zorlar. Bu yüzden RAM’iniz ne kadar büyükse bilgisayarınız bu savaştan o kadar çabuk çıkar.

Hard Disk/Sabit Disk

Hard Disk seçiminde SATA Disk yerine SSD kullanmalısınız. SSD’de işlemler direkt çip üzerine yazdığı için veri okuma ve yazma hızı artıyor. Sistem diski olarak kullanılması halinde ciddi performans artışı sağlıyorlar.

GPU/Ekran Kartı

Buradaki önemli nokta eğer Windows işletim sistemi kullanacaksanız kartın 2 ya da 3 çıkış vermesidir. MAC bilgisayarların çoğunda Apple’in farklı konfigürasyonlar halinde sunduğu seçenekler üzerinden bileşenler belirlenir. Sadece Mac Pro tipindeki bilgisayarlar kullanıcı ve/veya Apple yetkili servisi tarafından yeniden konfigüre edilebilir. Böylece ekran kartı eklemeleri yapılabilir. Bunların haricinde nVidia ve BlackMagic Design gibi markalar tarafından üretilmiş External ekran kartları da bulunmaktadır. Özellikle 4K-8K gibi çözünürlüğe sahip videolarda kurgucular tarafından sıklıkla kullanılmaktadır.

Monitör

Üzerinde çalışılacak video çözünürlüğüne uygun monitör ile çalışmak gereklidir. Örnegin full HD (1920×1080) boyutunda videolar üretilecekse buna uygun bir monitör olmalıdır. kullanım sürecinde 2 monitör kullanmakta

her zaman fayda vardır. Bu, bir yadan kurguyu yapıp diğer yandan ekranda kurgulanmış içeriğin izlenebilmesi ve/veya proje dosyalarının gösterilebilmesi için gereklidir. Profesyonel renk düzenlemeleri için ise (color correction) referans monitör kullanılır.

Bu monitörler extra bir kontrast, saturasyon gibi özellik taşımadığından ham görüntüyü en doğru şekilde gösterirler. Genel anlamda profesyonel kurgu sürecinde 3-6 aralığında monitörler kullanılmaktadır.

Kurgu için Camtasia Studio, iMovie, After Effects, FinalCut Pro, DaVinci Resolve gibi programları da kullanacak olabilirsiniz ama bu iş özellikle diğer Adobe programlarıyla senkronizasyon sebebiyle Premiere Pro tercih ediliyor. Bunun için Adobe Premiere Pro CC Sistem Gereksinimleri yazısını da okuyabilirsiniz.