Günümüzde dijital ürün tasarımında tasarımcıların ürettikleri ürünleri görselleştirmeleri, müşterilere sunmaları ve hatta kullanıcıların test etmesini sağlamaları için birçok araç kullanılmaktadır.

Dijital ürünlerin prototiplemesi amacıyla kullanılan bu araçların sayısı arttıkça da tasarımcıların kafa karışıklığı aynı oranda artmaktadır. Prototipler, bir şeyleri denemek ve ayrıntıları görebilmek adına çok iyi birer fırsattır. Prototip oluşturma araçları aynı zamanda, ürün oluşturmayı daha hızlı ve çok daha etkili hale getirmenize yardımcı olmaları yönünden önem taşırlar.

Prototipler fikirlerinizi kullanıcı veya müşterilere sunmak için değil aynı zamanda tasarımınızı veya fikrinizi yorumlama ve hatta değiştirme konusunda da size farklı kapılar açarlar. Bu yüzden doğru prototipleme aracını seçmek ürün tasarımında kritik bir önem taşır.

Prototipleme Yaparken Neleri Dikkate Almalıyız?

 • Öncelikle fikrin en doğru şekilde aktarılabilmesi için tasarımı oldukça basit, sade ve anlaşılır bir şekilde hazırlamakla başlamalıyız.
 • Prototipe gereğinden fazla zaman ayırmamalı ve ilk etapta fikrin doğru aktarılıp aktarılmadığına odaklanılmalıdır.
 • Prototipiniz çok kaliteli olmak zorunda değildir, aksine taslak aşamasındaki ürünler yorumlara daha çok açıktır. Kusursuz bir prototip, onu test eden kişide bitmiş ürün izlenimi vermesi açısından doğru olmaz.
 • Prototipinizi test eden kişiye ilk etapta bunu bir taslak aşamasında olduğunu mutlaka hatırlatmanızı tavsiye ederim.

Açıkçası doğru prototipleme aracından bahsederken önemli bir detayı da unutmamak gerek. Her prototipleme aracının bir diğerine göre farklı veya üstün yanları vardır. Ancak önemli olan en üstün aracı bulmaktan ziyade sizin için en uygun aracı bulmak gerektiğidir. Günümüzde kullanımı en yaygın 6 aracı ele aldığım bu yazımda dilerim size bu yolda rehberlik eder.

1. Adobe XD

Günümüzde UX/UI tasarımcılar tarafından en çok kullanılan prototipleme araçlarından birisi olan Adobe XD, wireframe denen tel kafesler, mobil uygulamalar, etkileşimli prototipler, web sitesi tasarımları, oyunlar gibi birçok alanda kullanılmaktadır.

Adobe XD

Adobe XD, tasarım ve prototip olmak üzere iki konuya odaklanmıştır. Tasarım menüsü, basit vektör ve metin araçları içerir ve tasarımınızı oluşturmak için kullanılır. Prototip menüsü ise tasarımınızı önizlemek ve paylaşmak içindir.

Adobe XD, Illustrator ve Photoshop gibi Adobe ailesinin diğer uygulamalarıyla birlikte uyumlu ve iyi bir şekilde çalışması açısından tercih sebebidir.

UI tasarımından UX tasarımına kadar Adobe XD, tasarımcının eskizden yüksek çözünürlüklü prototiplere kadar ihtiyaç duyduğu tüm araçları kapsar. Adobe’nin ailesinden bir çok yazılımla birlikte başarılı bir şekilde çalışmasını yanı sıra Sketch programında hazırladığınız herhangi bir tasarım dosyasını da içeri aktarmanızı destekler. Ayrıca, XD, birden fazla kişinin aynı belge üzerinde canlı olarak çalışabileceği bir ortak düzenleme özelliğine de sahiptir. Tüm Adobe ürünleri, tüm dosyalarınızı tüm ekibinize erişim izni verebileceğiniz tek bir yerde kaydeden Creative Cloud'da çalışır.

Adobe XD, hem Mac OS hem de Windows için mevcuttur.

2. Invision Studio

InVision, günümüzde tasarımcılar ve işletmeler tarafından kullanılan en büyük ve en popüler prototip oluşturma araçlarından biridir. Birden çok dosya türünde uyumlu çalışır ve tasarımcının yüksek doğruluklu prototipler oluşturmasına imkan tanır. Hem web hem de mobil uygulamalar için örnekler oluşturmasını sağlar. Invision aracı ile tasarımcılar tasarladıkları sabit ekranları etkileşimli hale getirebilir ve animasyonlar oluşturabilirler.

InVision Studio

Invision’un bir diğer önemli özelliği de ekip çalışmalarında eş zamanlı kullanılabilir olmasıdır. Gerçek zamanlı tasarım değişikliklerini görebildiği ve hızlı bir şekilde geri bildirim toplayabildiği ve aynı zamanda tasarımcıların tasarım listesini sürükle ve bırak iş akışıyla düzenlemesine olanak tanıdığı için proje işbirliği konusunda oldukça başarılıdır.

Invision’ın kendi içinde kategorize ederek ücretlendirdiği bir sistemi vardır. Ücretsiz olarak kullanılabilen bir sürümü de mevcuttur.

3. Sketch App

Sketch, tasarımcının basit ve en iyi bir prototipleme aracına olan ihtiyacı göz önünde bulundurularak oluşturulmuş ve vektör tabanlı tasarımlar yapan bir prototipleme aracıdır. Sketch yeni başlayanlar için oldukça uygun bir uygulamadır.

Sketch App

Bir çok UX tasarımcısının Sketch'i prototip çalışmalarının bir parçası olarak tercih etmesinin bir çok sebepleri vardır.

 • Arayüzünün kullanım kolaylığı,
 • Prototipin başka tarayıcılarında görüntülenebilecek şekilde bir bağlantıyla paylaşabilme kolaylığı,
 • Yaygın kullanılan bir prototipleme aracı olduğu için yeni başlayanların ulaşabilecekleri öğretici kaynakların çokluğu,
 • Kendine ait bulut depolama alanına sahip olması,
 • Sketch aracı, Mac işletim sistemini desteklemesi ve aylık / yıllık ücretlendirme ile çalışması bakımından diğerlerinden farklı olduğunu söyleyebiliriz.
 • Yaptığınız prototipi Apple mobilde sketch mirror uygulamasını kullanarak test etme imkanı sunması Sketch’in diğerlerinden daha çok tercih edilir kılan özelliklerindendir.

4. Figma

Figma, tasarımcılar ve tasarım ekiplerinin prototip oluşturmak için kullandığı kendini hızla geliştiren prototip oluşturma araçlarından biridir. Bir çok eklenti, ek araçlarla birlikte uyumlu çalışabilir.

Figma

Sketch ve Adobe XD arayüzüne benzer tanıdık bir arayüze sahip Figma, tasarımcıların daha kolay adapte olabilmesi ve kullanım kolaylığı ile bilinen bir araçtır.

 • Figma'da tasarımlarınıza etkileşim sağlamak için kodlama bilgisi gerekmez.
 • Ekip üyeleri arasında paylaşım ve işbirliği için bulut tabanlı bir tasarım platformudur.
 • Başlangıç için ücretsiz kullanıcı imkanı veya öğrenciler için ücretsiz veya düşük ücretli / sınırsız seçenekleri mevcuttur.
 • Prototipleme aracı olarak kullanılmasının yanısıra grafik tasarımda da kullanımı oldukça pratiktir.
 • Mobil telefonlarınızda figma mirror uygulaması ile yaptığınız mobil tasarımları test etme imkanı sunar.

5. Marvel

Marvel

Marvel, uygulama ve web arayüzü çalışmalarını hızlıca prototiplere dönüştürmek isteyen tasarımcılar için tercih edilen popüler bir araçtır.

 • Hem kullanıcı dostu bir uygulama olması hem etkileşimli modeller oluşturmaya imkan tanıması ve bulut tabanlı olması açısından kullanımı oldukça yaygındır.
 • Marvel önceden oluşturulmuş şablonlar ve stok fotoğrafların kullanımına imkan tanır.
 • Tasarımcılar masaüstü, android ve apple ürünleri için prototipler oluşturabilir.
 • Ücretsiz olarak kullanılabildiği gibi profesyoneller için ayrıca ücretli çözümleri de mevcuttur.

6. Framer

Framer

Basit ve hızlı prototip oluşturma özelliğine sahip bir tasarım aracı arıyorsanız, Framer sizin için uygun bir araç olabilir.

 • Framer tasarımcılar arasında en çok esnek olması,
 • Etkileşimli tasarımların gerçekleştirilebilmesi açısından bilinen bir uygulamadır.
 • Framer, kodla yedeklendiği için canlı önizleme yapmak mümkündür.
 • Framer ile sayfaları birbirine bağlamaktan 3D efektler oluşturmaya kadar tamamen işlevsel prototipler oluşturabilirsiniz.
 • Daha detaylı ve profesyonel prototipler hazırlamak için donatılmış Framer X ile de gelişmiş düzenlemeler yapabilirsiniz.
 • Prototipler oluşturmak için ayrıca yazılım bilginizi kullanarak istediğiniz ölçüde özgün tasarımlar hazırlamanıza da olanak sağlar.
 • Framer da diğer uygulamalar gibi ücretsiz, deneme ve sınırlı sayıda kullanıcı ve  profesyonel ücretli olmak üzere birden fazla seçenek sunmaktadır.
 • Framer Preview ile tasarımınızı herhangi bir mobil cihazda (ios veya android) kontrol edebilirsiniz.