İyi tasarım anlaşılması zor tasarım demek değildir. Açıkçası kolay anlaşılır bir tasarım yapmak en zorudur. UX tasarımında hangi seviyede olursanız olun, her şeyi bildiğini sanmak yerine tasarım becerilerinizi geliştirmek için öğrenmeye açık olmanız büyük önem taşır. Bunun için en temel öğrenme kaynakları olan, bilgileri daha sistematik bir sırayla öğrenmenizi sağlayan UX kitaplarından faydalanmanız gereklidir.

Bilginin UX Tasarımındaki Yeri

Bilginin güç olduğu hep söylenir. Ancak bilgiye eskisinden daha hızlı ulaştığımız, elimizin altında kolaylıkla bulabileceğimiz bilgi artık ne kadar doğru ve güvenilir, tartışılır. Her ne kadar bilgisayar, cep telefonları ile anında bilgiye ulaşabiliyor olsak da tüm bu cihazların kitapların yerini tutmadığı konusunda pek çoğumuz hemfikiriz sanırım. Kitapların bize sunduğu şey sadece bilgi değildir. Sayfaları çevirirken dokunma duyumuza hitap etmesi, sayfaların kokusu ile bize sunduğu farklı hisler kitaplarla olan bağımızı her zaman canlı tutar. Büyük çoğunluğumuzun evinden çalıştığı bu zaman diliminde okumaya vakit ayırmak, kendimizi bir an olsun ekran başında soyutlamak iyi fikir olabilir.


UX Tasarımı Kaynak Kitaplar

UX Tasarımı hakkında daha önceki yazılarımda detaylı olarak bahsetmiştim. Bu alanda çalışan tasarımcılar olarak istesek de istemesek de başarılı olabilmek için becerilerimizi sürekli geliştirmek için merak dürtümüzü aktif tutmalıyız. Bu yüzden kaynak ve başucu kitapları bilgilerimizi taze ve güncel tutmamız konusunda bize destek olabilirler. Bu yolculukta sadece tasarım kitapları değil, psikoloji, sosyoloji, işletme gibi bir çok farklı kaynaktan da yararlanmak çok önemli. Benim gibi kaynak kitaplara sürekli başvuran ve yeni kaynak arayışında olan tasarımcılar için hazırladığım bu listeyi okumanızı tavsiye ederim. Bu kitapların bazıları çok uzun yıllar önce yazılmış olabilir. Ancak anlatılan düşüncelerin çoğu evrenseldir. Sadece tasarım hayatında değil, iş hayatınızda ve günlük hayatınızda da size ilham olacaktır.

İyi okumalar.

1. Don't Make Me Think

Don’t Make Me Think  20 yıl önce Steve Krug tarafından kaleme alındı. Çoğunlukla kullanılabilirlik, kullanıcı arayüzlerine ve deneyimlerine odaklanmış olan bu kitap, her UX Tasarımcısının baş köşesinde olması gereken nacizane bir kaynak. Bu kitap, tasarım yolculuğunda size yalnızca rehberlik sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda tasarımınızı kullanıcılar için nasıl kolaylaştıracağınızın örneklerini de sunuyor. Çok sayıda illüstrasyon, fotoğraf ve harika örneklerle okumayı gerçekten eğlenceli ve anlaşılması kolay hale getiriyor.

2. Design of Everyday Things

The Design of Everyday Things şüphesiz kendi alanında en iyi UX tasarım kitaplarından birisidir. Yayınlanmasının ardından 20 yıl geçmiş olmasına rağmen hala tasarımcılar için başucu bir kitap olma özelliğini taşır.

Gündelik hayattaki tasarımın nesne ve kullanıcı arasındaki iletişim olarak hizmet etme şeklini ve kullanıcı deneyimini keyifle anlatan bu kitap, hem ilham verici olması, hem de kullanışlı olması açısından tasarımcılar tarafından tercih edilmektedir. Bu kitabı okuduktan sonra, iyi ya da kötü olsun, tasarımın her yerde olduğunu siz de anlayacaksınız.

3. The User Experience Team of One

UX tasarımı konusuna hakim uzman bir tasarımcı olmak istiyorsanız UX araştırma yaklaşımlarını çok iyi öğrenmeniz büyük önem taşır.

The User Experience Team of One, web siteleri veya uygulamalar için daha az çaba ve zamanla daha iyi bir UX çözümü oluşturabilmenize yardımcı olacak türden bir kaynak kitabı. Aynı zamanda UX araştırmaları alanında da çeşitli ve etkili araştırma yöntemleri de sunuyor. UX tasarımına yeni başlayanlar veya kendini bu alanda geliştirmek isteyenler için harika bir başucu kitabı.

4. Information Architecture for World Wide Web

Ürün ve hizmet çeşitliliğinin artışı ile online platformlarda bilgi mimarisine olan ihtiyacın arttığı bir dönemdeyiz. Mevcut olan bu bilgi çokluğu ile kullanıcıyla paylaşmak istediğiniz her şeyi kullanıcınızın bulmasını sağlamak, onu doğru yerlere yönlendirmek ve anlaşılır sayfalar tasarlamak çok önemlidir. Ancak kullanıcıya sunduğunuz tüm bu deneyimler webden mobil cihazlara, akıllı saate kadar bir çok etkileşim kanalında tutarlı ve aynı dilde olmalıdır.

Bu geniş ekosistemde tasarımcılara, bilgi mimarlarına rehberlik etmek için hazırlanan Information Architecture for World Wide Web kitabı size bir çok konuda rehberlik edecektir. Kullanıcı deneyimi tasarımcıları, ürün yöneticileri ve dahası dijital tasarıma dahil olan herkes, kullanıcıların vermek istediğiniz mesajlarla etkileşime girmesine yardımcı olacak yapıların nasıl oluşturulacağını bu kitapla öğrenebilecektir.

5. Lean UX

Lean UX kitabı kullanıcı odaklı, yalın kullanıcı deneyimi ilkelerini ve tekniklerini sıfırdan öğretmek için gerçek hayattan kullanıcı deneyimi örnekleri sunan bir kitap. Sahip olduğunuz fikirleri çözümlere dönüştürmek, projenizi optimize etmek gibi konularda çok iyi bir rehber kitap.

PayPal, meetup.com ve Dropbox gibi büyük şirketlerin kullanıcı deneyimlerini adım adım nasıl ve ne kadar optimize ettiğini bilmek için Lean UX i okumanızı tavsiye ederim.

6. Service Design

Gündelik hayatımızda deneyimlediğimiz bir çok şey hepimiz için bazen olumlu bazense olumsuz şeyler hissettiriyor. Örneğin mobil bankacılık, sağlık hizmetleri, seyahat, müşteri hizmetleri, market alışverişi gibi birçok farklı alanlarda deneyimler yaşıyoruz. Hizmet ve bilgi çağında yaşadığımız için, daha iyi hizmetlerin nasıl tasarlanacağına dair pratik ve düşünceli bir kitaba olan ihtiyaç oldukça fazla. Service Design kitabı da kullanıcıların bu deneyimlerinin en pratik ve iyi şekilde tasarlanması için hazırlanmış bir kılavuz niteliğindedir.

7. Storytelling For User Experience

Tasarımlarınızı geliştirmek için kendi benzersiz hikayelerinizi nasıl oluşturacağınızı ve anlatacağınızı öğrenmek istiyorsanız okumanız gereken kitaplardan birisi de Storytelling For User Experience.

Çocukluktan bu yana  hepimiz hikayeleri severiz. Hikayeleri iletişim kurmak, keşfetmek, ikna etmek ve ilham vermek için kullanırız. Kullanıcı deneyimi tasarımında ise hikayeler, kullanıcılarımızı anlamamıza, onların hedeflerini öğrenmemize ve tasarım fikirlerimizi göstermemize yardımcı olur.

8. 100 Things Every Designer Needs To Know About People

Kullanıcılar için gerçekten yararlı bir ürün oluşturmak istiyorsanız onlar hakkında daha fazla bilgi edinmeniz gerekiyor. Bunun için UX ve temel tasarım bilgisinin yanında ürün ve hizmetleri kullanıcı açısındanda bakabilen kitapları okumak önem taşıyor.

100 Things Every Designer Needs To Know About People,  insanların neyi, nasıl ve neden yaptıklarına odaklanan ilgi çekici bir kitap. Sezgileri güçlü ve başarılı tasarımlar için bilimsel kaynaklardan yararlanmak istiyorsanız okumanız gereken kitaplardan birisi.

9. Game Storming

Tasarım alanında olsun olmasın katıldığımız herhangi bir toplantıda eğer sadece dinleyici olarak ortamda bulunuyorsak toplantılar fazlasıyla sıkıcı gelebilir. Hatta toplantı bitiminde dinlediklerimizin çoğunu unutmuş oluruz. Oysa toplantılar daha farklı bir kurguda gerçekleşse, sürece dahil olarak katkıda bulunmuş olsak o toplantıda öğrendiklerimizi belki de hayat boyu unutmayız. Günümüzde zamanın artık daha da değerli olduğunu hesaba katarsak katılacağımız etkinlik veya workshopların da bir o kadar verimli geçmesini isteriz.

Dave Gray, Sunni Brown ve James Macanufo tarafından 2010 yılında yazılan eğlenceli Gamestorming kitabı özellikle toplantılarını ilgi çekici, yaratıcı ve eğlenceli oturumlara dönüştürmek isteyen tasarımcılar için kesinlikle okunması gereken bir kitap. Bu kitapla farklı toplantılar tasarlamak için beyin fırtınası için yeni yöntemler keşfedecek, daha yaratıcı workshoplar oluşturacak, yeni ve uygulaması kolay yöntemler öğreneceksiniz.

10. Handbook of Usability Testing

İster yazılım ürünü, ister cep telefonu veya beyaz eşya olsun, kullanıcılarınız tasarladığınız ürünüzün kullanımının kolay olmasını bekler. Kolaylık sadece birkaç adımla hedefinize ulaşmak demek değildir. Kullanıcınızı ulaşmak istediği hedefe götürmek için tasarladığınız deneyimin doğruluğu da kullanım kolaylığı anlamına gelebilir.

Tasarlamış olduğunuz ürününüzü kullanılabilirlik açısından test etmenize yardımcı olacak öneriler sunan Handbook of Usability Testing kitabı ile birçok farklı konuyu da öğreneceksiniz. Bunlardan bazıları kullanılabilirliği sınırlayan faktörleri tanımak, testin nerede yapılacağına karar vermek, ürününüzün kullanılabilirliğine yönelik hedefleri değerlendirmek için bir test planı oluşturmak.