Tüm meslekler gibi TASARIM (Grafik Tasarım, Moda Tasarım, UX-UI Tasarım, Araba Tasarımı, Endüstriyel Tasarım) alanlarında eğitimimizi tamamladığımızda hayalimizdeki firmada çalışmayı ya da işi kurmayı hedefleriz.

Ancak bu hayalleri gerçekleştirmek için gerekli bilgi ve birikime sahip olmak gerekir. Peki yeni mezun tasarımcı adaylarının kariyer geliştirmeleri için neler yapmaları gerekir? bu konuda nacizane tavsiyelerim olacak;

1- ALT ALAN SEÇİN

Tasarım alt alanlarında bir çıkış noktası bulabileceğiniz ve çalışabileceğiniz birçok alan mevcut ancak bu alanların hepsinde çalışıp en sevdiğinizi veya en başarılı olduğunuzu belirlemeniz çok zor ve bolca şans isteyen bir durum. Onun yerine yeteneğinizin daha az olduğu ve sevmediğiniz alanları belirleyip bunları elerseniz, kalanlar sevdikleriniz olur ve kısa sürede başarılı olduğunuz alanda hızlı bir başlangıç yapmış olursunuz.

Örneğin Grafik Tasarım eğitimi alıyorsanız; web ve mobil arayüz tasarımına, dijital illsütrasyona veya video düzenleme gibi bir alt alanda uzmanlaşın.

2- STAJ

Stajı sadece eğitimin kurumunun zorunlu tuttuğu bir iş olarak görmemelisin, eğitim boyunca gönüllü stajlar da yapmalısınız. Staj, özgeçmişine önemli bir zenginlik katar. Bunun yanında iş hayatına geçiş için kişiye önemli deneyimler sağlar. Aynı zamanda staj yaptığınız firmada devam ederek iş bulma ihtimalin de artar.

Ben ilk işimi ve tasarımcı ünvanını staj yaptığım zaman kazanmıştım. 3 ay staj yaptıktan sonra firma insan kaynakları benimle görüşerek profesyonel çalışmak sitediğini söylemişti. ve stajyer konumundan tasarımcı ünvanına yüklsemiştim.

Yani okul veya kursu bitirip iş aramak yerine öğrenciyken staj yaparak işe hızlı geçiş yapın diyorum.

3- TEKNOLOJİ OKUR YAZARLIĞI VE TRENDLER

If you feel the desire to write a book, what would it be about?
Photo by Glenn Carstens-Peters / Unsplash

Tasarım trendleri ve teknoloji durmadan değişmekte olan bir düzen üzerine kurulu. Bu değişime en iyi şekilde adapte olabilmek için trendleri ve teknolojileri yakından takip etmek çok önemli.

Teknoloji okuryazarlığı, kişilerin bilgi ve iletişim teknolojilerini, hayatlarının farklı alanlarında ve başkalarıyla kurdukları iletişimde kullanması için sahip olması gerekenler toplamıdır.

Yani dijital tasarımcılar olduğumuza göre dijital teknolojiyi kullanarak başkalarıyla iletişim kurmalı, onları etkilemeyi bilmeliyiz.

Bu bağlamda hızla gelişen trendleri takip edebilmek için, geçmişe giderek sanat tarihi ve teknolojik gelişmelerin oluşum ve gelişim süreçleri hakkında da bilgi sahibi olmalısınız.

3 - YABANCI DİL

Google translate ile işimizi çözüyoruz deseniz de, İngilizce bilmek artık lüks olmaktan çıkıp herkesin bilmesi gereken bir dildir. Bu yüzden İngilizce’nin yanında öğrenilebilecek bir başka dil veya diller kariyer için büyük bir avantaj sağladığınızda bilmelisiniz.

5- FAYDALI OLMAK

Sivil Toplum Kuruluşlarında görev almak, bu derneklerin gelişimi için tasarım yapmak ve ya gönüllü olmak anlamında kullanılabilir. Bu size iş hayatına dair bir çok şeyi ücretsiz öğrenmeyi ve network geliştirmeyi sağlar.

Özellikle yurt dışında eğitime ve iş hayatına devam etmek isterseniz, toplum yararına sağladığınız bu faydayı göz önünde bulundurduklarını özellikle belirtmek isterim.

6- TATİLLERİ İYİ DEĞERLENDİRİN

Ara tatil ve Yaz tatili ortalama olarak 4 ay boşsun. Bilgisayarda oyun oynamak kariyer gelişimine hiçbir fayda sağlamaz. Tatil sürenizi bir kısmında dinlenin ve tatil yapın, diğer kısmında ise staj yaparak, çalışarak geçirin.

Tabi staj başvurusunu çok önceden yapmanız gerekmekte. Zira firmalar son dakikada yapılan başvuruları bir sonraki dönem için değerlendirirler.

Ben genelde tatillerde ne yapardım söyleyim; teknik açıdan kendimi geliştirebileceğim ve zorlayacağım konularda çalışırdım. Ve portfolyomu zenginleştirirdim. Böylece yüksek lisansa ve işe kolaylıkla girebildim.

Kısacası tatillerde boş durmayalım. Örn: videmy.com da ki online eğitimlerime katılabilirsin.

7- ERASMUS

Photo by Sangga Rima Roman Selia / Unsplash

Üniversitede okuyorsanız, Erasmus programı olmak üzere yurt dışında çalışabileceğiniz veya okuyabileceğiniz programlara hemen kaydolun.

Farklı ülke ve kültürlerde farklı bakış açıları kazanmak ve yabancı dilinizi geliştirmek için harika bir fırsat.

8- HARİKA BİR PORTFOLYO

İş başvurusunda bulunduğunda sana ilk sorulacak şey neler yaptığın olacak. Konu tasarım olunca yaptıklarımızın %90 ı görsel olduğu için bunu nasıl anlatabilrisin. Tabiki Harika bir portfolyo ile anlatabilirsin.

O zaman eğitimin ilk gününden itibaren çizim ve dosyalarını iyi şekilde korumalısın ve arşivlemelisin. Mezuniyet günü gelip çattığında portfolyo hazırlamaya çalışıyorsan iş bulma konusunda daha ço kzaman ihtiyacın olacak demektir. Bu konuda portfolyo hazırlık eğitimlerime katılarak hızlı bir başlangıç yapabilirsin.