Yaptığınız tasarımları geliştirmek için tasarım ilkelerini öğrenmelisiniz. Renk düzenlemeleri bu ilkelerden bir tanesidir. Bu yazımızda rengin neden önemli olduğundan ve tasarımlarınızı oluştururken renkleri nasıl kullanmanız gerektiğinden bahsedeceğiz.

Vurgulamak, dikkat çekmek, kışkırtmak ya da yazıya gerek kalmadan anlaşabilmek için (trafik işaretlerinde olduğu gibi) renkleri kullanırız. Yani aslında renkler hayatımızda bütünleyici bir role sahiptir.

Peki bir tasarım yaparken doğru renkleri nasıl seçmelisiniz? Bu sorunun tek bir cevabı yok. Bu nedenle yazıya boyutu küçük ama önemi büyük bir listeyle devam edeceğiz. Kendinize en uygun yöntemi aşağıdaki listeden bulabilirsiniz.

Sıcak ve Soğuk

Üç ana renk vardır:

 • Kırmızı
 • Mavi
 • Sarı

Bu renkleri kombine ettiğinizde üç tane ikincil renk elde edersiniz:

 • Turuncu
 • Mor
 • Yeşil

Bu ikincil renkleri de önceki komşu renklerle karıştırdığınızda altı adet üçüncül renk elde etmiş olursunuz:

 • Sarı-turuncu
 • Sarı-yeşil
 • Mavi-yeşil
 • Mavi-mor
 • Kırmızı-mor
 • Kırmızı-turuncu

Color wheel (renk çarkı) işte bu şekilde oluşturulmuştur.

Color Wheel / Renk Çarkı

Renkler spektruma yani ışık dizisine göre sıralanmıştır (kırmızıdan mora doğru). En sıcak renk kırmızı ve en soğuk renk mavidir. Sıcak renkler ışık dizisinin sol tarafında toplanırken soğuk renkler sağ tarafta toplanmıştır.

1. Monokrom Renk Düzeni

Monokromatik (tek renkli) renk düzeni tek bir rengin çeşitli doygunluğunu (saturasyon) ve açıklığını (lightness) kullanır. Bu düzen temiz, hoş ve rahatlatıcı bir etki verme özelliğine sahiptir. Ana renk gri, beyaz ya da siyah gibi nötr renklerle birleşebilir. Aşağıdaki monokrom renk düzeni diğer düzenlerle kıyaslandığında biraz cansız ve zıtlık bakımından eksik kalabilir.

Monokrom Renk Düzeni

2. Analog Renk Düzeni

Analog ya da benzaşen renk düzeni color wheel üzerindeki birbirine çok yakın renkleri kullanır. Dominant bir renge canlılık/zenginlik katmak için diğer bir renk eklenir. Bu düzen kullanımı bazen renklerin arasındaki kontrastın düşük olmasına neden olabilir.

Analog Renk Düzeni

3. İki Karşıt Renk Düzeni

İki karşıt renk düzeni color wheel üzerinde birbirine karşı konumda olan renklerin seçilmesidir. Bu düzen dikkat çekmek ve güçlü bir kontrast yaratmakta oldukça başarılıdır.

İki Karşıt Renk Düzeni

4. Dağılan Karşıt Renk Düzeni

Bu düzen iki karşıt renk düzeninin varyasyonlarını içerir. Color wheel üzerinde bir renk seçtiğinizde o rengin karşısındaki iki komşu rengi sizin için atar. Dağılan karşıt renk düzeninin avantajı güçlü bir görsel kontrast sağlarken aynı zamanda daha sofistike bir renk kümesi oluşturur.

Dağılan Karşıt Renk Düzeni

5. Üçlü Renk Düzeni

Color wheel etrafında birbirinden eşit uzaklıkta bulunan üç farklı renk seçer. Denge, zenginlik ve kontrast yaratmak için iyi bir yöntemdir.

Üçlü Renk Düzeni

Tasarım Yaparken Renkler Hakkında Düşünmeniz Gerekenler:

 1. Tasarımınızda kullandığınız renkler birbirleriyle uyumlu mu yoksa gözü yoruyor mu? Kullandığınız renkler yazıları okumayı güçleştiriyor mu?
 2. Tasarımınız çok mu sıcak/soğuk?
 3. Tasarımınızın siyah beyaz halinden memnun musunuz?
Renkler tasarımı desteklemek için kullanılır. Bu nedenle tasarımınızı önce siyah beyaz hazırlamanız daha iyi bir sonuç elde etmenizi sağlayacaktır.

4. Kullandığınız renkler tasarımın üzerinde nasıl bir etkiye sahip?

Renk Kullanımıyla İlgili İpuçları

 1. Her rengi eşit miktarda kullanmanız tasarımınızın kötü görünmesine neden olabilir. Bu durumun oluşmasını engellemek için diğer renklerden daha fazla kullanacağınız bir ana renk belirleyin.
Unutmayın ekleyeceğiniz diğer renklerin amacı tasarımınızı daha dikkat çekici göstermektir.
 1. Eğer renk seçimleriniz çok fazla göz alıyorsa renklerinizi biraz hafifletin.
 2. Kullanacağınız renkleri belirlemek için internet üzerinde farklı birçokuygulamayı kullanabilirsiniz. Kuler buna güzel bir örnek. Kuler’de colorwheel üzerinde oynarken renk düzenlerini de kendiniz belirleyebilirsiniz.
 3. Siyah, beyaz ve gri tüm renk düzenlerinde kullanılabilir.
Tüm renkler çevresindeki diğer renklerle etkileşim içindedir. Eğer doğru renkleri kullanmazsanız kötü sonuçlar elde edebilirsiniz.

5. İlham almak için doğayı kullanabilirsiniz. Çevrenizde birarada gördüğünüz renkler size seçim yapmanızda yardımcı olacaktır.

Bu yazımızda kısaca tasarım ilkelerinin en geniş ve en önemli konularından biri olan renkle ilgili bilgi vermeye çalıştık. Yararlı olması dileğiyle başarılar.