Son altı aydır Sketch, tarihinin en yoğun ve en heyecanlı zamanlarını yaşıyor. Smart Distribute, Cloud belgeleri ve Takımlar için Sketch yenilikleri ile, ilk finansman turlarını yaptılar, güncellemelerini duyurdular ve platform için sıradaki fikirlerinin ön izlemelerini paylaşmak için tüm dünyayı gezmeye koyuldular. Yoğun bir yazdan sonra, sonunda Sketch’in en son güncellemelerinden Mac App’e, Mac App’den Sketch for Teams Beta‘ya kadar üzerinde çalıştıkları tüm konuları öğrenme zamanı geldi.

Smart Distribute İyileştirildi

Sketch App 55 ile karmaşık düzenlemelerin yönetilmesini ve oluşturulmasını kolaylaştırmak için Smart Distribute tanıtldı. Ayrıca Smart Distribute’u daha da güçlü yapan güncellemelerle geri döneceğimize söz verdik. Bugünkü güncellemede, ciddi bir ilerleme kaydedildi.

İyileştirmeden önceki versiyonda Smart Distribute yalnızca tek bir yönde çalışmaya izin veriyordu. Yani katmanlar arasındaki sadece yatay ya da dikey sütundaki boşluğu ayarlayabiliyordunuz. Ancak bu en son güncellemeyle birlikte Smart Distribute, gridleri (ızgara) destekler hale geldi. Böylece satırlar arasındaki dikey boşluğu ayarlarken, arka arkaya her katman arasındaki yatay boşluğu da ayarlayabilirsiniz.

İkinci yenilik olarak artık negatif boşluk kullanarak katmanları üst üste getirebileceğinizden bahsedebilirim. Bu sayede bir grubun içindeki katmanlar arasındaki boşluğu ayarlamak tıpkı grubun üzerine tıklamak, bir dosya aracını (handle) tutmak ve sürüklemek kadar kolay hale geldi.

Bir de artık Inspector’da “Tridy” adında yeni bir buton kullanılmayı bekliyor. “Tridy” birden fazla katmanı düzenli bir satır ve sütun gridinde en hızlı şekilde organize etmenizi sağlıyor.

Smart Distribute İyileştirildi

Tuval Üzerinde Metin Düzenleme

Gelen talepler doğrultusunda Sketch tuval üzerindeki metinde düzenleme yapmaya artık izin veriyor. Bunun için yapmanız gereken tek şey herhangi bir Symbol örneğinin içindeki metni çift tıklamak. Çift tıkladıktan sonra Inspector’dan çıkarak düzenleme yapmaya başlayabilirsiniz.

Tuval Üzerinde Metin Düzenleme

Cloud Belgelerinin Tanıtımı

Sketch Cloud tasarımları paylaşmak, geribildirim almak ve kitaplıkları paylaşmak için müthiş bir kullanıma sahip. Ancak veri yüklemek ve belgeleri açmak bazen çok yavaş olabiliyor. Bu problemi gidermek için Sketch ekibi Cloud Documents çözümünü üretti. Mac uygulamasında Sketch Cloud’dan belge oluşturmanın, kaydetmenin ve açmak için artık yeni bir yol var diyebiliriz.

Welcome Window, Sketch Cloud’a kaydedilmiş belgelerinizi görüntüleyip açabileceğiniz yeni bir Cloud sekmesiyle başlıyor. Artıktarayıcınızı kapatıp doğru dosyayı bulmak için İndirilenler bölümünü gezinmek zorunda değilsiniz.

Cloud Belgelerinin Tanıtımı

İster Cloud’ı ister yerel belgeleri seçme işlemini Tercihler bölümünden yapabilirsiniz (ve bu ayarı istediğiniz zaman değiştirebilirsiniz). Cloud belgeleri düzenli ve otomatik olarak kendi yerine de kaydedebileceğiniz için işinizi kaybetme konusunda endişelenmenize gerek kalmaz. En son sürümü Sketch Cloud’a kaydetmek istediğinizde, kaydet butonuna basmanız yeterli.

Sanırım Sketch Cloud ve Mac uygulamasının bir araya getirilmeye başlandığına tanık oluyoruz :). Bu nedenle eğer bir Sketch Cloud kullanıcısıysanız, iş akışınızda büyük bir gelişme olabilir.

Sketch’deki Düzenlemeler ve İyileştirmeler

Temel değişikliklerinin yanı sıra en son Mac uygulaması da birçok iyileştirme ve düzenlemeyle birlikte geliyor:

  • Veri eklentisinde yeni yüzlere rastlayacaksınız.102 de bunlardan biri. tasarımlarınızın taze görünmesini ve mockuplarınızın çeşitliliğini korumak için Sketch’e güvenebilirsiniz.
  • Tercihler’deki General (genel) sekmesine düzenli bir kullanım getirilmiş. Hiçbirşey çıkarılmamış. Sadece bazı şeyler diğer sekmelere yerleştirilmiş.
  • Bu güncelleme aynı zamanda olağan hata ve ince ayar gereken düzeltmelerin bir kısmını da içerir. Katman listesinde Symbol masters çoğatmayla ya da benekli garip olaylarla ilgili sorun yaşıyorsanız, bu güncelleme sizin için demektir.
Sketch’deki Düzenlemeler ve İyileştirmeler

Sketch for Teams Beta

Sırada Sketch for team beta’dan söz etmeye geldi. Beta, özellikle kalabalık ekipler için çalışmalar üzerinde işbirliğini kolaylaştırmak ve iletişimi hızlandırmak için tasarlanmış.

Sketch for Teams Beta

Aşağıda Beta ile yapabileceklerinizin küçük bir listesini hazırladık:

  • Tüm ekibinizi Sketch Cloud’da paylaşılan tek bir çalışma alanına davet edebilirsiniz
  • Tasarımlara ön izleme yapmak ve yorum yapmak için sınırsız sayıda izleyici ekleyebilirsiniz
  • Mac uygulamasıyla belgeleri düzenleyebilecek ve paylaşabilecek katılımcılar ekleyebilirsiniz
  • Her takım belgesinin tam geçmişini alıp istediğiniz zaman önceki sürüme dönebilirsiniz
  • Takımınızı yeni bir yönetici panosundan kolayca yönetebilirsiniz.

Teknoloji haberlerinden şimdilik bu kadar. Sketch App ve UI/UX kategorileri altında benzer konulara yönelik diğer içerikleride incelemeden geçmeyin

Daha sonra görüşmek üzere 🙂

Kaynak