“En iyi ürünler Sketch ile başlar” sloganı ile sektör lideri UI/UX tasarım ve prototipleme uygulaması Sketch App eğitimine hoşgeldiniz. Sketch App : Gereklilikler bölümünde uygulamayı kullanmaya başlamadan önce bilmeniz gereken sistem gereksinimleri, yardım bölümleri, lisanslama gibi konulardan bahsediyor olacağım. İyi okumalar…

Sistem Gereksinimleri

Bilmeyenler öğrensin Sketch sadece macOS platformunda çalışır. Yani öncesinde bir Mac bilgisayarınız olmalı. Yeni bir bilgisayar aldıysanız sorun yok, ancak ikinci el aldığınız/alacağınız bir Mac bilgisayarda çalışır mı? sorunu cevaplayalım.

Sketch çalıştırabilmek için macOS High Sierra (10.13.4) veya daha yenisini gerekmektedir. Ancak en son güncellemeyle aslında hangi sürüme kadar destek verdiğini öğrenmek isterseniz Updates sayfasını incelemenizde fayda var.

Mac bilgisayarınızın işletim sistemi versiyonunu öğrenmek için Elma üst menüsünden About this Mac/ Bu Mac Hakkında penceresi ile öğrenebilirsiniz. Mac işletim sistemini güncellemek için ise Apple macOS Nasıl güncellenir sayfasını inceleyin derim.

Bilgisayarınız gerekli işletim sistemi versiyonunu karşılıyorsa Sketch Download sayfasından indirebilirsiniz. Böyle bir program için gerçekten dosya boyutu gayet düşük ve bir o kadarda sağlam bir uygulamadır.

Sketch hakkında daha fazla bilgiyi nereden edinebilirim?

Yabancıya gitmene gerek yok. Burada yerlisi ve üstadı var. 🙂 Evet, öğrenmek için Videmy.com ve Videmy Youtube Kanalı senin için yeterli olacaktır. Her ne kadar kendi ekosistemimizde bir çok içeriğe yer veriyor ve gelecekte de yüklüyor olacak olsak da farklı tasarımcıların uygulama kullanım alışkanlıklarını, iş sürecine yaklaşımlarını görmenizde gerçekten büyük fayda var. Özellikle bir yönlendirme yapmayacak olsamda Youtube bu konuda derya deniz ve iyi bir kanalı bulmak senin için kolay bir iş olduğundan eminim.

Son Kullanıcı Lisans Sözleşmesi

Bir ürünü satın alıyorsunuz, özellikle bir yazılımı! Özellikle açık kaynak bir yazılım olması nedeniyle yaygın olarak kullanılan ve bir çok plugini olan bir uygulama. Haliyle telif koruması ve problemler karşısında hemen her sorumluluğu diğer yazılım şirketleri gibi Sketch de üstüne almıyor. Ama buraya kadar geldin ve okudun, en azından bir göz atmakta fayda var dersen Sketch Son Kullanıcı Lisans Sözleşmesi‘ni buradan okuyabilirsin.

Windows veya Linuxda Çalışır Mı?

Hayır, maalesef, çalışmaz. macOS işletim sistemi ve yazılım mimarisine göre geliştirilen bir uygulama olduğu için çalışmayacaktır. Ve açıkcası kendilerine sorduğunuzda da net bir şekilde “düşünmüyoruz bile” derler. Window veya Linux kullanıcılarına karşı bir dertleri yok, sadece stratejinin bir parçası.

Sketch iOS / iPadOS Sürümü

Windows ve Linux kaderini güzelim iPad Pro’mda yaşıyor. Olsa halbuki Bahamalar’da plajda arayüz tasarımlarımı, prototiplememi yapabilir, hatta kıskandıracak fotoğraflar çekip özellikle o fotoğraflarla arayüzü tasarlamayı çok isterdim.

Sketch Deneme Sürümü Ne Zaman Bitecek?

Sketch uygulamasını bilgisayarına indirdin ve çift tıklayıp açtığın anda 30 günlük deneme süresi başlar. Yani sonraki 30. gün saniyesi saniyesine deneme biter. Yıllık bir kişi için $ 99 fiyatı bulunuyor. Açıkcası bu tür işleri profesyonel anlamda yapıyorsanız, bu para çerez gibi bir şey. O nedenle daha uzun süreli alternatifi Adobe XD tercih edebilrisniz. Sadece 1 proje için ücretsizdir. Ancak bir süre sonra çalışma ortamınız, bazı pluginlerin zenginliği vb. nedenlerle Sketch’e dönme ihtimaliniz var. İhtimal diyorum çünkü 2-3 yıllık Adobe XD ciddi sağlam ilerliyor. Sektör standardı Sketch olmasına rağmen popüler özelliklerle pasta da yerini aldığını netleştirelim.

Deneme Sürümünde Ne Tür Kısıtlamalar Var?

Bak burada Sketch iyi bir duruş sergiliyor. Uygulamanın deneme süresi boyunca hiç bir kısıtı bulunmuyor. Her şey sanki $ 99 nakit ödemişsin gibi. 😉 Ama 30 gün sonra işler değişiyor. Kılını dahi kıpırdatmıyor.

Deneme Sürümü Sonrasında Otomatik Ücretlendirilir miyim?

Deneme süresi bittikten sonra Sketch açmaz olur, o zaman anlarsın ki biraz para sıkışmış, onu vermek lazım. Bilgisayarınıza indirirken dikkat ettiyseniz hiçbir bilginizi almadan direkt download ediyor ve çift tıklama direkt açılıyor.

Beta Sürümünü Nereden İndirebilirim?

“Henüz son kullanıcıya açılmamış, uzun uzuuuuun testlerden geçmemiş bir betayı indiririm, projenin ortasında da uygulama patlasa beni gıdıklamaz” diyorsanız buyrun Sketch Beta‘yı buradan indirin.

Bir de Mirror Mu, Neyi Varmış?

Evet, adı Mirror. Candır. Çalışırken iPad veya iPhone cihazına uygulamayı indir. Proje tasarım sürecinde mobil tasarımları direkt cihaz üzerinde görüntüleyerek çalışabilirsin. Haliyle espas, boyutlar, renkler vb. daha bir çok şeyi kontrollü tasarlamana, kurgulamana yardımcı olur. Ayrıca ufaktan bir kullanıcı deneyimine test etmiş olursun.