Bir çalışmayı yapmaya başlarken hangi ortam için tasarlanıyorsa ona uygun renk moduyla çalışmak bize renk anlamında en iyi sonucu verecektir. Aksi halde dosyayı kaydettikten sonra bu renklere ne olmuş böyle diyebilirsiniz. Genel olarak web için ve baskı için hazırlanan belgeler olmak üzere iki ana seçeneğimiz var. Bunlarda hangi renk modunu seçmeliyiz, inceleyelim.

Öncelikle insan gözünün görebildiği renk aralığı oldukça geniştir. Fakat doğada görebildiğimiz tüm bu renkleri dijital ekranlarda ya da baskı aldığımız materyallerde elde edemiyoruz. Görselde göreceğiniz üzere ekranda kullanılan RGB ve baskıda kullanılan CMYK renk sistemleri ile çerçevelenmiş alandaki renkleri yansıtabiliyoruz.

RGB ( Red, Green, Blue)

RGB, monitör gibi elektronik cihazların ışığı kullanarak renk yaratmasını sağlayan bir renk modelidir. Renkler daha parlak gözükür ve yansıtabildiği renk uzayı daha genişir.

Ekran üzerinde yayınlanacak tasarımlarda RGB modunu seçmeliyiz.

CMYK ( Cyan, Magenta, Yellow, Key)

CMYK, dört rengin karışımıyla ışığın yansımasını gösteren renk uzayıdır. Baskıda bu renkler sırasıyla belli oranlarda üst üste basılır ve son olarak siyah eklenerek baskı tamamlanır.

Ofset (matbaa) baskı yapılacak tasarımlarda CMYK modunu seçmeliyiz.

Doğru seçimi yapmazsak ne olur?

Çalışmanız ofset baskıya girecekse RGB renk modunda çalışıp baskıya bu şekilde gönderirseniz geçiş otomatik yapıldığı için renkleriniz baskıda soluklaşacak ve ortaya kontrolsüz sonuçlar çıkacaktır.

Belgeyi RGB çalışıp sonradan CMYK’ya çeviremez miyiz?

Tasarımı Illustrator’da yapacaksanız belgeyi direkt CMYK modunda açmanız daha iyi olacaktır.
Tasarımı Photoshop’ta yapacaksanız RGB renk modunda çalışıp sonradan CMYK’ya çevirebilirsiniz. Bunun için de Adobe RGB ile çalışmanızı öneririz. Böylece modu çevirdiğinizde daha iyi sonuçlar elde edebilirsiniz.

Edit → Color Settings’i açıp Adobe RGB’yi seçin. Ardından
Edit → Assign Profile’i açıp Profil → Adobe RGB’yi seçin.

Ayrıca çalışırken dört renk ile basılamayacak renkler seçtiğinizde program sizi uyarır. Üstteki uyarıya tıkladığınızda basılabilecek en yakın renk seçilecektir.