Tasarımda renk seçimi stratejik bir öneme sahiptir. Renkler, psikolojik etkileri sayesinde sözsel olarak iletmek istediğiniz birçok kelimeyi görsel olarak anlatır. Bu nedenle iyi bir tasarımcı seçtiği rengin ne anlattığını gerçekten iyi bilmelidir.

Şimdi esas konumuza gelelim. Bu yazıda sizlere renk seçimi yaparken faydalanabileceğiniz, hazır renk paletlerine ulaşabileceğiniz ve aynı zamanda kendi renk paletinizi de oluşturabileceğiniz sitelerden bahsetmek istiyorum. Renk konusunda tasarımcıların genel kanısına güveniyorum. Bu tarz sitelerden aldığım renk paletleri tasarımlarımda güzel işler çıkarmamı sağlıyor. Siz de bu siteleri mutlaka bir yere not edin derim.

Adobe Color

Adobe Color, Adobe’ye ait oldukça kullanışlı bir site. Burda gördüğümüz pek çok özelliği Adobe’nin Illustrator ve Photoshop programlarında, Color Wheel panelinde de görebiliyoruz. Sol menüde istediğiniz renk uyumuna göre seçim yapabiliyorsunuz.

Renkleri belirledikten sonra alttaki panelden ton ayarlamaları yapabilirsiniz. Sol alt köşede RGB, CMYK gibi renk modlarını da seçebiliyorsunuz. Siteye ID hesabınız ile giriş yaparsanız burda oluşturduğunuz renk paletini kitaplığınıza kaydedip program üzerinden rahatça ulaşabilirsiniz.

HueSnap

Sitenin olukça sade bir arayüzü var. Üstteki renk paletinden sürgü ile rengi seçtiğinizde altta farklı modlardaki kodları görebiliyorsunuz. Koların altındaki buton ile kolayca kopyalama yapabilirsiniz. Alt kısımda ise farklı renk uyumlarına göre size paletler hazırlıyor.

Üstte saydığım bu iki site biraz daha kendi paletinizi oluşturmaya yönelik sitelerdi. Seçtiğim diğer siteler daha çok hazır paletlerin bulunduğu siteler olacak.

Color Hunt

Color Hunt benim de yararlandığım ve faydalı bulduğum güzel bir site gerçekten. Bu sitedeki genel yapı kullanıcılar tarafından oluşturulan renk paletleri üzerine kurulu. Siteye girdiğinizde sizi oluşturulmuş en yeni paletler karşılıyor. Üstte trend, popüler ve random seçenekleri de mevcut. Sıralamayı istediğiniz şekilde değiştirebilirsiniz.

Farenizi renklerin üzerine tıkladığınızda kodlarını görebiliyorsunuz. Kodun üzerine tıkladığınızda ise kopyalanıyor. Sol üst köşedeki menüden siz de palet oluşturabilir ya da beğendiğiniz paletleri görebilirsiniz. Arama çubuğu üzerinden bir renk seçerek buna uygun paletler de bulabilirsiniz.

Shape Factory

Shape Factory tarafından hazırlanan içerik gerçekten çok kaliteli. Sitenin Logo, Pigment, Gradient ve Duotone olmak üzere 4 farklı yapısı var. Pigment versiyonunda sol tarafta pigment yani doygunluk ışık ve ton seçenekleri ile oluşan farklı paletler var.

Sitenin gradient versiyonunda ise yine aynı seçenekleri kullanarak farklı paletlere ulaşabilirsiniz. Gradyanın üzerine geldiğinizde alttaki görselde, sol üst köşede gördüğünüz şekilde gradyanın açısını değiştirebiliyorsunuz.

Duotune bölümünde ise iki farkı ton seçerek bunlarla ilgili çalışmaları görüyorsunuz. Aynı zamanda bu çalışmaları indirebilirsiniz.

Grabient

Önereceğim son sitede sedece gradyan paletler bulunuyor. Bu sitenin de arayüzü oldukça basit. Bu siteden faydalanarak kolayca birbiriyle uyumlu geçişler oluşturabilirsiniz.

Makale ve eğitimlerimizi sosyal ağlarınızdan paylaşarak çevrenizdeki insanlarında faydalanmasını sağlayabilirsin. Bilginin paylaştıkça çoğalacağını unutma! 😉

Sonraki yazıda görüşmek üzere 👋