Merhaba, bu yazımda Procreate programında katman mantığından bahsetmek istiyorum. Katman konusu genel anlamda Adobe Photoshop için de geçerli. Yalnızca örnekleri genel olarak Procreate üzerinden vereceğim.

Katman nedir?

Katmanları şeffaf asetat kağıdı gibi düşünebiliriz. Her katman birbirinden bağımsızdır ve yeni katmanlar açıldıkça tüm katmanlar üst üste biner. Farklı katmanlar üzerinde yapılan çizim ve boyamaları bir bütün şeklinde görürüz.

Katmanlarla Çalışmak Ne İşe Yarar?

Çizgili bir kedi çizdiğinizi düşünün. Ve tüm çalışmayı kağıt ya da tuval üzerine çalışıyormuş gibi tek bir katman üzerinde yaptınız. Çalışma bitti ama siz kedinin çizgilerini değiştirip benek yapmak istediniz. Ne yaparsınız? Ya çizgileri silgiyle silmeli ya da ek boya ile üzerini kapatıp üzerine tekrar benek çizmelisiniz.

Ayrı katmanlarda yapılmış bir çalışma.

Ama bu çalışmayı bir de farklı katmanlarla yaptığınızı düşünelim. Kedi ayrı, çizgiler ayrı katmanda. Haliyle kedinin olduğu katmana hiç dokunmadan çizgilerin olduğu katmanı silebilirsiniz. Benekleri de yine yeni bir katmanda yapabilirsiniz. Hatta çizgileri silmeyip sadece katmanı gizleyerek hangisinin daha iyi olacağına karar verebilirsiniz.

Yukarıda konuyu çok basit çekilde örneklendirdim ama tabii ki çalışmanın tarzına da bağlı olarak çizim çok daha karmaşık farklı katmanlara ayrılabilir. Katmanlarda maskelemeler yaparak taşırmadan istediğiniz alanı boyayabilirsiniz. Farklı harmanlama seçenekleriyle çeşitli görsel etkiler yaratabilirsiniz. Ya da sadece arkaplan katmanına blur efekti vererek objeyi ön plana çıkarabilirsiniz.

Ben çalışmalarımda mutlaka her objeyi ayrı bir katmanda çalışırım. Ayrıca objelerin bazını oluşturduktan sonra gölgelendirmelerini de ayrı katmanlarda yaparım. Son olarak atmosferi oluşturan ışık da mutlaka ayrı bir katmanda olur.

Görselde kedinin tüm uzuvlarını ve ip yumağını ayrı katmanlarda çalıştığımı görüyorsunuz. Baş, kollar, gövde vs. ayrı katmanlarda olduğunda bunların altındaki gölgeleri oluşturmak çok daha kolay oluyor. Bu çalışmayı buradan izleyip uygulayarak katman mantığını daha iyi anlayabilirsiniz.

Katmanlarda maskeleme tipleri ve harmanlama seçenekleriyle çalışmak isterseniz daha ileri seviye bir çalışma olarak aşağıdaki videoyu uygulayabilirsiniz.