Merhaba, Photoshop’ta hangi aracı kullanacağını bilmiyorsan seçim yapmak işkenceye dönüşebilir. Hadi birlikte Photoshopta hızlı seçim yapmanın 5 yöntemine bakalım.

Magic Wand Tool

Önce seçim yapması en kolay görsel türüyle başlayalım. Arkaplanı düz renklerden oluşan görselleri Magic Wand Tool ile hızlıca seçili hale getirebilirsin. Araca geçtikten sonra düz arkaplana bir kez tıkladığında alan seçili hale gelecek. Eğer seçime eklemek istediğin yerler varsa Kontrol panelden Seçime Ekle’yi seçebilirsin. Arkaplanı değil objeyi seçili hale getirmek istersen Select - Inverse komutu ile seçimi tersine çevirebilirsin.

Quick Selection Tool

Arkaplanı sade ama farklı renklerden oluşan görsellerde ise Quick Selection Tool’u kullanabilirsin. Araca geçtikten sonra aracın boyutunu ayarlayabilirsin. Fareyi yavaşça objenin üzerinde sürükle. Dışarıya taşırmamaya dikkat et. Arkaplanı seçmek istersen yine seçimi tersine çevir.

Object Selection Tool

Programın güncelse sonradan eklenen Object Selection Tool ile çok hızlı seçimler yapabilirsin. Hızlı seçim araçlarından birindeyken Kontrol panelde Select Subject’a tıkladığında program görseldeki özneyi algılayarak otomatik seçili hale getirecektir. Seçimde sorunlar varsa farklı seçim araçlarıyla ekleme/çıkarmalar yapabilirsin. Saç gibi detaylı seçimler için yine Kontrol panelde Select and Mask seçeceğine tıklayarak açılan pencerede Refine Edge Brush Tool’u kullanabilirsin. İşlemi tamaladıktan sonra ben seçimi direkt katman maskesine dönüştürdüm.

Görsel üzerinde seçmek istediğin belirli bir obje varsa Object Selection Tool’dayken etrafında bir dikdörtgen oluştur. Program belirlediğin sınırlar içindeki objeyi seçili hale getirecektir.

Color Range

Saç gibi detaylı seçimler için kullanabileceğin bir diğer yöntem ise Color Range. Select menüsünden Color Range’e tıkla. Açılan panelde görseldeki renk ve ton farklılıklarından yararlanarak seçim alanı oluşturabiliriz. Seçim önizlemesinde seçili alanı farklı görüntülerde kontrol edebiliriz. Quick mask görünümünde kırmızı alanlar seçimin dışındaki alanlar. Bu seçimde özellikle saçların koyu, arkaplanın ise orta ton değerinde olmasından yaralanacağım. Bunun için Midtones’u seçtim. Böylece görseldeki orta tonlu alanlar seçildi. Range yani aralığı ayarlayarak seçimi detaylandırıyorum. Ok’a tıkladığımda seçim gerçekteşti. Seçim aktifken farklı bir seçim aracıyla - ben burda Lasso Tool’u seçtim- seçimi düzeltiyorum. Seçime eklemeler yapıyorum. Yüzdeki orta tonlu alanlar da seçildiği için bu alanları da seçimden çıkarıyorum.

Remove Background

Yine programın güncelse Discover pencerisinden Remove Background ile Apple tuşuna basarak arkaplanın otomatik olarak seçilip katman maskesi ile gizlenmesini sağlayabilirsin. Ardından katman maskesinin üzerine CMD/CNTL tuşuyla tıkla. Obje seçili hale geldi bile.

Yeni içerikler için Youtube kanalımızı ve Videmy blogu takipte kal!