Romantik bir başlık atıp arından giriş cümlesi kuramamanın korkusuna gark oldum. Tamam, bıraktım edebiyatı. Arayüz tasarımı sürecinde eskiz, tasarım ve prototipleme de gerçekten başarılı özelliklere sahip olan InVisionApp ile tanıştırayım.

UI/UX tasarımlar ve iş süreçlerinde sektörede bir numara olan SketchApp kuşkusuz bir çok tasarımcı tarafından kullanılıyor. Ancak her uygulama gibi Sketch App’inde kendi için de eksiklikleri bulunuyor. Bu arada SketchApp’i çoğunlukla kullandığımıda söylemekte fayda var. Ancak konu tasarım fikrinin uygulama sürecine geldiğinde SketchApp ve eklentileri fayda sağlayabiliyor. Öncesinde tasarım fikrinin geliştirilmesi ve sonrasında ise prototipleme, sunum ve geribildirim konularında biraz geride ve/veya eklentilere bağımlı kalıyor. Her ne kadar eklentilerin kurulumu ve kullanımı kolay olsa da her şeyi tek bir alanda görmek gibisi yoktur.
İşte tamda bu noktada InVision gerçekten etkili bir platform sunuyor.

  • Freehand ile eskizler ve tasarım fikrini ortaya çıkarabilir,
  • Studio ile arayüz tasarımlarını yapabilir,
  • Craft ile farklı yazılımlardan tasarımları alabilir,
  • Prototipleme yapabilir,
  • Inspect ile geliştirme iş akışını sağlayabilir (Zeplin benzeri uygulaması),
  • DSM (Design System Manager) ile ekiplerdeki çalışma düzeni ve içeriğini belirleyebilir,
  • Farklı tipteki uygulamalar ile entegrasyon kurabilirsiniz.

Tek başınıza veya ekiplerle çalışırken bir UI iş sürecini düşündüğünüzde ihtiyacınız olacak tüm içerikler tek platformda toplanmış. Böylece arklı eklentiler, iş akışında farklı programların getirisi eksiklikler veya hatalar ile karşılaşmadan tasarım sürecinizi tamamlayabilirsiniz.

Bu InVision için ilk makalem bir yandan da eğitim videolarını hazırlıyorum. Çok yakında bu kanalla da sizlerle paylaşıyor olacağım.