Temel Renk Tercihleri

Illustrator ile hazırlanacak çalışmanın hangi ortamda kullanılacağına bağlı olarak belge açılırken renk modu belirlenmelidir. New Documnent penceresi üzerinden Color Mode bölümünden renk modu tercihini yapabilirsiniz. RGB ve CMYK seçenekleri bulunmaktadır. Illustrator ile hazırlanan çalışmanın basıma gitmesi gerekiyorsa CMYK renk modu kullanılmalıdır. CMYK standardı tüm dünyada kullanılır. Hazırlanan çalışmaların ekranda görülmesi isteniyorsa, web tasarımı, TV ekranı için tasarımlar ise RGB standardı tercih edilmelidir.

Döküman renk modunu sonrada değiştirmek istenirse File → Document Color Mode komut yolu ile tercih değiştirilebilir. Fakat önemli olan konu RGB insan gözünün görebildiği renklere eşittir. CMYK İse aşağı yukarı basabildiğine. Bu yüzden RGB skalası, CMYK skalasından çok daha geniştir. RGB modundaki bir çalışma sonradan CMYK moduna çevrilirse renklerde sapma oluşabilir. Bu nedenle önceden hangi renk modunu kullanacağımızı bilmemiz ve uygulamamız gerekir.

Adobe Illustrator Dersleri : Document Color Mode

Grid ve Guide Kullanımı

Illustrator’da hazırlanan çalışmalarda bulunan objelerin sıralaması ve düzenini oluşturmak için kılavuz çizgilerine ihtiyaç duyarız. Bu klavuz çizgilerine View menüsü aracılığı ile ulaşılabilir.

Guides

Çalışmalarımızda manuel olarak oluşturduğumuz kılavuz çizgilerine Guide denir. Ve farklı amaçlar için kullanılabilir.

Çalışmalarımıza kılavuzluk eder ve baskıda çıkmaz bu kılavuz çizgileri. Guides çizgileri oluşturmak için öncelikle cetvellerimizin açık olması gereklidir. Cetvelleri açmak için View Show Rulers komutu kullanılır.Yatay ve dikey Guides çizgileri kullanılabilir. Yatay çizgiler için sayfanın üst kısmındaki cetvelden, dikey çizgi için ise sayfanın sol yanındaki cetvelden tutup istenilen yere çekilir.

Adobe Illustrator Dersleri : Guides
Smart Guides

Illustrator’da çizim yaparken veya değişiklikler yaparken kullanıcının hizalama eksenini kolaylıkla bulabilmesi için otomatik olarak ortaya çıkan Guide çizgilerine Smart Guides ismi verilir. View → Smart Guides komut yolu ile çalışır. Örnek vermek gerekirse; obje konumlandırırken objenin çalışma alanında önceden var olan objelere göre konumunu belirtmek için kullanılır.

Adobe Illustrator Dersleri : Smart Guide Kullanımı
Grid
Adobe Illustrator Dersleri : Grid Settings – Preferences

İşlev olarak Guide’lar ile benzer özellik gösteren Grid çizgileri, kullanıcıya hizalama yada konumlandırma gibi işlemlerde yardımcı olur. Grid çizgileri View > Show Grid komutu verilerek açılır. Grid çizgileri aktif olduğu zaman tüm çalışma alanı milimetrik kağıt gibi bir görünüme dönüşür. Illustrator →Preferences komutu ile Guide ve Gridlerde istenilen değişiklikler yapılabilir.