Banksy Love is in the Air
Sanatçı Banksy, 1990′ların başında serbest bir graffiti sanatçısı olarak sokaklarda duvarları tuval olarak kullanmıştır. Londra ve Bristol’de yapmış olduğu graffiti sanatı ile tüm dünyanın dikkatini çekmiştir. Genelde eserlerinde anti-savaş, anti-kapitalist ve anti-kuruluş gibi düşünceleri görsel hale getirmesiyle ünlü olmuştur.


NFT’ler son zamanların en popüler kripto para fenomeni haline geldi. NFT'yi ilk kez duyanlar için; Dijital sanat eserlerini ve koleksiyon ürünlerini tescil edilebilir ve satılabilir varlıklar haline getiren dijital sertifikadır. Türkçe’ye misli olmayan kripto varlıklar olarak çevrilebilir.

İngilizce adıyla (N)on-(F)ungible (T)okens veya kısa adıyla NFT’ler “Takas Edilemez Jetonlar” NFT’ler, bitcoin ve ethereum gibi kripto paraları destekleyen veritabanı olan blok zinciri (blockchain) teknolojisini kullanmakta.

NFT Art Works (NFT sanat eserleri) ise, dijital olarak meydan getirilen eşsiz (unique) bir eserin orijinal halinin blockchain teknolojisi ile güvence altına alınmasıdır.

Gelelim başlığımızdaki konuya;
New York da bulunan Sotheby’s müzayede evi, ilk defa dijital olmayan bir sanat eseri için; İngiliz sokak sanatçısı Banksy’nin ünlü eseri “Love is in the Air”in satışında Bitcoin ve Ethereum’la yapılacak ödemelerin kabul edileceğini duyurdu.
Sanatçı eserini satmak için yapmaz! Sanat soyuttur; karın doyurmaz. İzleyicide uyandırdığı duygu ve düşüncelere göre değeri belirlenir. Peki bu değer geçmişte para karşılığı olurken artık Bitcoin olarak ölçülmekte ise? Bu konuda biz sanatçı ve tasarımcıları nasıl bir gelecek bekliyor merak ediyorum?