Merhaba, bu yazıda tasarımcıların ve tasarıma yeni başlayan, deneyim kazanmak isteyen tasarımcı adaylarının freelance iş yapabilecekleri sitelerden bahsetmek istiyorum. Özellikle deneyim kazanmak diyorum çünkü bilhassa müşterinin teklifle geldiği sitelerde büyük çoğunlukla size vaad edilen miktarlar maalesef profesyonel tasarımlara biçilebilecek miktarlar değil. O yüzden amacınız mutlaka deneyim kazanıp kendinizi geliştirerek değer bilen müşterilerle çalışmayı hedeflemek olsun.

bionluk.com

İlk sitemiz adını muhtemelen duyduğunuz bionluk.com. Bu site sıralayacağım diğer sitelere göre bir üst segment sayılabilir. Yani bu platformda profesyonel tasarımcıların daha çok yer aldığını düşünüyorum. Bu sitenin yapısı sizin yapabildiğiniz işi belirtmeniz ve buna bir paha biçmeniz üzerinden ilerliyor. Müşteriler siteye girip sizin becerinize ve sunduğunuz örnek işlere göre sizinle iletişime geçiyorlar. Karşılıklı mutabıklaşırsanız birlikte çalışmaya başlıyorsunuz. Sonrasında müşterileriniz, yaptığınız işle ilgili yorumlarda bulunup; hizmet kalitesi, zamanlama ve iletişim becerisi olmak üzere üç başlıkta puanlama yapabiliyor. Böylece 5.0 üzerinden bir değerlendirme puanına sahip oluyorsunuz.

https://bionluk.com

armut.com

Ben bu 🍐u pişiririm diyorsanız öncelikle ücretsiz üye olarak bir hizmet profili oluşturuyorsunuz. Sonrasında site sizin profilinize uygun işler geldiğinde sizinle iletişime geçiyor. Gönderilen işleri inceledikten sonra sizin için uygunsa fiyat teklifi veriyorsunuz. Aynı şekilde profil bilgileriniz, daha önce verdiğiniz tekliflerdeki kazanma oranları ve müşteriyi memnun etme oranlarınız sonraki iş fırsatlarınızı etkiliyor.

https://armut.com

idemama.com

Bu site Özel Tasarım bölümünde diğer sitelerden farklı olarak tamamen grafik tasarıma yönelik ve müşterilerin proje başlattığı bir yapıya sahip. Müşteriler projeleri başlatarak projeye bir paha biçiyor ve zaman belirliyor. Ardından tasarımcılar verilen briefe göre projeye katılarak tasarımlarını müşteriye sunuyorlar. Burda durum şu ki projeyi müşterinin beğendiği çalışma alıyor. Yani emek verip tasarım yapmış olsanız dahi elinizde kalma olasılığı var. Burada bir nevi diğer tasarımcılarla yarışıyorsunuz. Sitenin Logo Market bölümünde ise tasarladığınız logoyu satışa çıkarabilirsiniz.

https://www.idemama.com

tasarlatasarlat.com

Bu adres de yarışma mantığındaki bir diğer site. Müşteriler tasarım kategorisini ve bütçesini belirleyerek bir yarışma oluşturuyor. Ardından tasarımcılara yarışmaya dair bir bildirim gidiyor ve katılmak isterseniz projeye katılıp tasarımınızı sunuyorsunuz. Tasarımınız müşteri tarafından seçilirse tasarımı tüm haklarını müşteriye devredip teslim ediyorsunuz ve paranız hesabınıza geçiyor.

https://www.tasarlatasarlat.com

uzmankirala.com

Bu sitede 3 farklı üyelik sitemi bulunuyor. Tasarımcılar Uzman Üye olarak sisteme kayıt oluyorsunuz. Bu şekilde işverenler tarafından ilan edilen projelere teklif verebiliyorsunuz. Teklifiniz kabul edilirse çalışmaya başlıyorsunuz. Aynı şekilde olumlu puan ve yorumlar bir sonraki proje  teklifinizde size referans oluyor.

https://www.uzmankirala.com