Film şeridindeki yan yana gelen karelerin ardışık ve belirli bir hızda gösterimiyle hareketi görürüz. Videonun temeli olan bu karelerin geçişine ait ölçü birimi olarak da FPS /Frame per Second) yani Saniyedeki Kare Sayısı’nı kullanırız.

Premiere Pro, After Effects, FinalCut, DavinciResolve gibi timeline sahip hangi yazılımı kullanırsanız kullanın fps hızı projenize uygun olmalıdır. Kurgu yazılımında doğru ayarlamanının yapılmasında önce doğru fps hızına göre çekimin yapılmış olması önemlidir.

Çoğunlukla 24, 25, 30 fps hızları kullanılmaktadır. Bu hızların karşılık geldiği ortamları listeleyecek olursak;

  • 24: Sinema ve Pal Karasal Yayınlar
  • 25 : Video (Sosyal Medya veya Video Kanalları)
  • 30 : NTSC Karasal Yayınları için geçerlidir.

Bunların dışında farklı hızlarda da video kayıt ve kurgu süreci kullanılmaktadır. Özellikle video oyun sektöründe 60fps sıklıkla kullanılır. Yeni nesil oyun konsollarında aranan bir özelliktir.

Cep telefonları dahil olmak üzere yeni nesil kamera ve kameraya sahip hemen her cihazda 24, 25, 60, ve hatta hızlı çekimler için 120 ve 240 fps hızlarına sahip çekimler yapılabilmektedir. Özellikle çekimlerde Slow-motion ve Time- lapse şeklinde çekimler yapılmak isteniyorsa hem fps hızı hemde görüntü boyutu kontrol edilecek ilk özelliklerdendir. Çoğunlukla 240fps hızında 4K görüntüleri çekebilen cihazlar (yeni nesil olsa da (profesyonel kameraları dışarda tutuyorum)) 120fps ancak çekebiliyor. Kamera seçimi yapılmadan önce bu özelliklerin bakılmasında fayda var. Bir nesnenin patlaması veya çatlaması çok kısa süren çekimler yapılmak isteniyorsa 1.000, 10.000fps hızlarına sahip özel kameralar ile yapılmalı ve bu kameralar tercih edilmelidir.

Videonun fps hızı ne olmalı?

Youtube gibi video kanallar üzerinde yayınlanacaksa 24, 30 fps hızı yeterlidir. Ancak yine üstte de bahsettiğim bir anlık hareketin yavaşlatılmış çekimleri yapılmak isteniyorsa o zaman çekimin saniyede 1000fps ama çıkışta bunun yine benzer (24, 30fps) hızda olmalıdır. Bir spor sahnesi çekimi yapılıyorsa yine en az 60fps hızında çekimlerin yapılması ve bu şekilde export edilmesi ve yüklenmesi önemlidir.

Hemen her (PAL veya NTSC) karasal yayın kanalı ortak bir video ön ayarı kullanıyor olsa da özellikle bir TV kanalına video hazırlamaya başlamadan önce video hakkında bir ön ayar dosyası isteyin. Export alabilmek için kullanabileceğiniz hemen her programa bu şekilde ön ayarlı dosyaları yükleyebilirsiniz.

Aynı şekilde videoyu hazırladığınız bir müşterinizinde benzer şekilde videolar için önceden belirlenmiş ön ayarlar dosyası olabilir. Çalışma sürecimde Adobe ve AtlasCopco gibi firmalara hazırladığım videolarda render sürecinde kullanabileceğim ön ayar (preset) dosyaları hemde title, intro, outro gibi video içinde kullanacağım ek içerikler de vardı.

Son olarak 24fps temelde yeterlidir. Ancak 25 veya 30fps olması (çoğunlukla 30 fps üretiyorum) daha iyi olacaktır. Videonun ömrünüde düşünmeniz gerekiyor. Bil belgesel veya bir kısa filmin ömrü çok uzundur ve gün geldiğinde 4K veya 8K videolarda görüntüleneceğini düşünerek içerik üretilmelidir. Stop-motion için ise 10-15fps hızı yeterlidir.