Kurgu deneyimi kazandıkça, projenin farklı yönleri üzerinde çalışmak için tercih ve süreçleriniz değişecektir. Her aşamada özel bir dikkat ve farklı araçlar, hatta üst üste farklı uygulamalar (bir komutu tekrar tekrar kullanma) gerekir. Her klip için aynı iş akışıda geçerli olmayacaktır, bu da cliplerin üzerinde ki çalışma sürenizin değişecektir.

Başlantan sona basit bir süreç anlatımı yaparak Kurgu/Montaj iş akışından bahsetmek istiyorum. Genel anlamda altta bahsettiğim adımlar ile ilerler. Bir kurgu işlemine başlamadan önce de neler yapmanız gerektiğini, sonraki adımların neler olacağını bilmek, sürece hakim olmak iş akışınızı değiştirecektir.

Dosyaları Kaydedin

Direkt kameradan, flash veya SSD diskten dosyaları harddiskinize doğru bir şekilde kaydedin. Bant sistemli kameralardan alacağınız görüntüleri Premiere Pro veya farklı bir Captura/Yakalama uygulaması ile dijital veriye dönüştürebilirsiniz. Videoları harddiske kaydettikten sonra ham halleri ile farklı bir diske ve Google Drive, Box veya Dropbox gibi bir bulut tabana da yedeklemenizi tavsiye ederim. Bir klibin üzerinde yaptığınız düzenlemeleri tekrar yapabilirsiniz ama o kibi tekrar çekme lansınız çoğunlukla olmayacaktır.

Özellikle Klasörleme işleminde yukarıdaki tipi kullanabilirsiniz. Projenin büyüklüğüne göre bölümlendirme, sahne/Capture bazında hareket edilmek isteniyorsa buna bağlı klasörler yine hazırlanabilir. Ancak kısa film, belgesel, reklam filmi gibi işlerde yukarıdaki klasör tipi rahatlıkla kullanılabilir.

Klasörleri oluşturdunuz ve ilgili klasörler aldığınız dosyaları kaydettiniz, Şimdi ikinci adıma geçelim.

İçeriği Düzenleyin

Özellikle belgesel, dizi ve film gibi yapımlara ait çekimlerde aynı sahne için alternatif bir çok görüntü çekilmiştir. Özellikle dizi ve filmlerde yönetmen görüntüde ilgili duyguyu, hareketi görene dek 8-15 çekim yapılabilir. (Her ne kadar çekim öncesinde oyuncu(lar) ile ilgili sahne çalışılmış olsa da) Kurgu sürecinizde kullanacağınız içerikleri (Ses, Görüntü, Grafikler vb.) seçin. Süre, çekim zamanı, bölüm, etiket, renk veya diğer meta verileri kullanarak nihai proje içinde kullanacağınız içerikleri seçebilirsiniz.

Yine bunun için kullandığınız proje içinde Bin/Klasörlemeyi de kullanabilirsiniz. Dosyaları Kaydedin adımda gösterdiğim klasörleme işlemini yaptıysanız, çoğunlukla bir çok kurgu yazılımı direkt olarak bu klasörlemeyi import/içe aktarma işlemi yapabilir. Böylece kurgu uygulamanız içinde tekrar bir klasör oluşturma sürecine girmenize gerek kalmayacaktır.

Kurguya Başlayın

İstediğiniz videoları ve bağlı veya ek ses kliplerini timeline/zaman çizelgesine sırayla ekleyin. Öncesinde klipleri source/kaynak penceresinde in/out ile belirleyeceğiniz bölümlerinden SubClip/Alt Klipler oluşturabilirsiniz. Böylece görüntü başlama ve bitiş sürelerindeki kırpılması gereken (özellikler dizi ve filmlerdeki klaket veya “kestik” gibi) alanlarda kullanabilirsiniz. Böylece timeline içinde direkt kullanılabilecek görüntüler ile işleme başlamışolursunuz.

Kendi iş sürecimde (daha çok belgesel kurgusu üzerinde);

  • Öncelikle video, ses ve grafik dosyalarında tam kontrol
  • Kullanılabilir kliplerin seçimi
  • SubClip/Alt Klipler oluşturarak kullanılacak içeriklerin seçimi
  • Bölümlendirmeye uygun klasörleme (Özellikle Subclipler özelinde/ önceliğinde)
  • Yine bölüm ve alt bölümler tipine göre sekanslar oluşturarak kurguya başlıyorum

Benzer bir süreçle sizde başlayabilirsiniz. Yapım tipine ve içeriğine göre iş akışı değişkenlik gösterecektir.

Efektler Ekleyin / Oluşturun

Timeline/Zaman çizelgesine eklediğiniz görüntü ve sesler arasında geçiş/transition efektleri verebilirsiniz. Bunun için kurgu programlarının bir çoğunda sağ tık menüsünde veya Effect pencerelerinden ulaşılabilecek durumdadır. Aynı klibi parçalayıp, her bir parçayı farklı kanal/katmana taşıyarak da farklı etkiler oluşturabilirsiniz.

Çoğunlukla solma, siyah/beyazla geçiş gibi efektler kullanılıyor. Ancak hangi effect olursa olsun yerinde ve kurguya da iyi bir görsel katkı sağlayabilecek şekilde verilmesi önemlidir. Anlamsız bir nokta dahi eklemeyin ve her eklediğinize de bir anlam taşımaya kalmayın. İş sürecinde aktif olarak çalışmaya devam ettiğiniz sürece deneyiminiz artacak, yapılan işleri izledikçe neler yapmanız gerektiği hakkında daha fazla bilgi ve tecrübe sahibi olacaksınız.

page4image3229104

Hadi sonraki bölüme geçelim.

Başlıklar ve Grafikler

Başlık, tanıtıcı ve açıklayıcı metinler, grafikler, logolar vb. içeriklerinizi ekleyin.

Kurgu sürecinizede Premiere Pro kullanıyorsanız After Effects, Illustrator ve Photoshop gibi yazılımlardan faydalanabilirsiniz.

Seslendirme, Müzik, Effect…

Bir yapım da ses başlığı altında olabilecekleri 4 başlıkta toplayabiliriz.

  • Seslendirme, Diyalog
  • Müzik
  • Efektler
  • Ortam Sesi

Oyuncuların diyaloğu, belgeseldeki anlatıcı, reklamdaki seslendirmen bunları hepsi Diyalog olarak geçerler. Fonda bulunan müzik (sözlü veya solo) olabilir. Görüntüde ki odağın eylemi esnasında ortaya çıkan ses efekttir. Kılıcını kınından çıkaran şövalye metalik sesi, dörtnala koşan yılkı atının nal sesleri veya klavyede bişeyler yazılan görüntüdeki tuş sesleri birer efekttir. Peki ortam sesi nasıldır? Dörtnala koşan yılkı atının nal seslerininden bahsetmiştik. Bu esnada ormandaki kuş sesleri, rüzgarın ağaç yaprakları ile çıkardığı ses birer ortam sesidir.

Kaldırımda yürüyen oyuncunun konuşması diyalog, fonda müzik, ayak sesi effect ve araç geçişi ve korna sesleri ortam sesini oluşturuyor.

Bu başlıklar ile ayrılmış/hazırlanmış sesleri timeline sürükle bırak ile ekleyin.

Aralarında geçiş efektleri, diyalog veya anlatımlarda müziğin sesini kısma gibi işlerimi yaparak tamamlayın.

Projenizi Videoya Dönüştürün

Tüm işlemleri yaptınız, artık videonuzu yayınlamaya geldi. Videoyu dışa aktarma/Export işlemi için çoğunlukla video kurgu programları içinde bir render motoru ile yapılabilir. Ancak hem çok parçalı kayıtlarda hemde iş sürecinde bilgisayar performansını etkilememesi için ayrıca export yazılımları da kullanılabilir.

Örneğin Premiere Pro içinde export işlemi yapabileceğiniz gibi Adobe Media Encoder ile de export alabilirsiniz. Bu konuyla alakalı yazdığım Adobe Media Encoder ile Yapabileceğiniz 6 Önemli İş Süreci makalemi inceleyebilirsiniz.