Blackmagic Design tarafından üretilen DaVinci Resolve yazılımı ile kurgu/montaj, görsel efekt, renk düzenleme ve ses düzenleme ve kurgusunu baştan sona yapabilirsiniz. Bu kadar farklı iş başlıklarını yapabilmek için tek bir yazılım yani DaVinci Resolve yeterlidir.

Kısa ve uzun metraj filmler, belgeseller gibi bir çok farklı program için ekip halinde çalışabilirsin. DaVinci Resolve macOS, Windows ve Linux işletim sistemlerine kurabilirsin. Kurulum için DaVinci Resolve resmi web sayfasında bulunan Ücretsiz versiyonunu (özellik sınırlamalı) sınırsız süre ile kullanabilirsin. Ücretli versiyonda; DaVinci Resolve Neural Engine özellikleri, çok kullanıcılı ortak çalışma, stereoskopik 3D araçları, düzinelerce ResolveFX ve FairlightFX eklentileri, HDR derecelendirme, film greni, bulanıklaştırma ve sis efektleri gibi ek özellikler bulunmaktadır. Tek seferlik 365 US$ ödeyerek lisasını alabilirsin.

DaVinci Resolve Hızlı Giriş yazı serisi ile 10 farklı başlıkta arayüze ve iş akışı hakkında bilgi sahibi olmanı sağlayacağız. Resmi web sayfasından ücretsiz indir ve bizimle birlikte yeni şeyler öğrenmeye devam et!

Proje Oluşturma

Yazılımı kullanmaya başlamadan önce yapmanız gereken şeylere beraber bakalım:

  • DaVinci Resolve 15 yazılımını bilgisayarınıza kurmak
  • Videolar için kullanacağınız Belgeler Klasöründe veya ExHDD içinde bir klasör oluşturmak.

Bu adımları tamamladığında artık başlamak için hazırsın demektir. Şimdi bir projeye başlarken yapmanız gereken adımlara gelelim:

DaVinci Resolve’u açın

Nasıl açılır?

(MacOS) Dock’da yer alan DaVinci Resolve ikonuna tıklayın

(Windows) Başlat menüsündeki DaVinci Resolve ikonuna tıklayın

Karşınıza çıkacak ilk pencere “Project Manager” olacaktır. İleride yapacağın tüm projeleri bu pencerede göreceksin. Projeler timeline, clip, audio ve diğer medya dosyalarını barındırır. Ve bu medyalar ile link/bağ yapısı ile çalışır. Bu sayede medyalar projenin içine kaydedilmez, haliyle orijinal proje belge boyutunuzda fazladan şişme yapmaz. İkinci büyük avantajı ise orijinal medya dosyalarınız üzerinde aslında hiç bir değişiklik yapılmamış olur. Hee projeyi bir iş için kullanmalı ve buna göre iş sürecini oluşturmalısın. Genelde herhangibir başlık tanımlanmamış boş bir proje “Untitled Project” olarak gösterilir. (Bu alıştırmada yapacağınız gibi)

Project Manager

Yeni bir proje açmak için isimsiz küçük resme çift tıklayın. DaVinci Resolve Edit sekmesi ile açılacaktır.

Editing Sayfası

Edit (Kurgu/Montaj) sayfası kullanacağınız başlıca dört bölümden oluşur.

  1. Media Pool (Medya Havuzu) açık olan proje içindeki tüm medyaları (Clip, Audio, Image vb.) içerir ve gösterir.
  2. Source (Kaynak) ve Timeline (Zaman Çizelgesi) görüntüleyicileri 2penceredir. Soldaki pencere Media Pool da seçili kaynak klipleri vesağdaki ise Timeline için görüntüleri gösterir.
  3. Timeline (Zaman Çizelgesi) üstünde bulunan Toolbar (Araç Çubuğu)kurgu sürecinde ihtiyacınız olacak araçları seçemeniz sağlar.
  4. Timeline ise kurgu/montaj projeniz içindeki medyaları grafiksel olarakgörüntüsünü sağlar.

Projenizde kullanmak istediğiniz klipleri aktarmak için sırasıyla File> Import File> Import Media seçin.

Media Import

Karşınıza çıkan iletişim kutusunda belgeler bölümüne girip yazının sonunda link listesini verdiğim videoların bulunduğu klasörü açın ve aktarmak istediğiniz medyaları (çoklu seçilebilir) seçin ve Import butonuna tıklayın

Media Pool

Bu işlemden sonra seçilen tüm medya (klipler, ses dosyaları) DaVinci Resolve arayüzünün sol tarafında bulunan medya havuzuna (media pool) aktarılacaktır.

Böylece DaVinci Resolve Hızlı Giriş : #1 Proje Oluşturma seri yazısının sonuna geliyoruz. Proje Oluşturma dersi ile kurulum, proje oluşturma ve açma, medya dosyalarını ekleme ve arayüz hakkında giriş yapmak olduk. DaVinci Resolve Hızlı Giriş ders serisinin ilerleyen bölümlerinde; Timeline ve kurguya giriş, sesler ile çalışma, Görsellerde kaydırma ve yakınlaştırma, Title ekleme gibi konularla devam ediyor olacağız.

  • Kaynaklar:
  • DaVinci Resolve Resmi Web Sayfası
  • Projede kullandığım videoları Envato Elements üzerinden indirdim. Sen de benim indirdiğim sayfadaki videoları Download Preview ile demo indirebilir ve benimle birlikte uygulamaları yapabilirsin. Müzikler içinde burada ki likten Download Preview ile demo müziği indirebilirsin. Yukarıdaki verilen linkler haricindeki görsel kaynaklar DaVinci Resolve Resmi web sayfasından alınmıştır.