DaVinci Resolve Hızlı Başlangıç eğitim serisine Timeline’da Klipleri Montajlama başlığı ile devam ediyoruz. Bundan önceki eğitimi incelemediyseniz DaVinci Resolve Hızlı Giriş : #1 Proje
Oluşturma okuyabilirsiniz. Şimdi Media Pool ve Source Viewer‘ı kullanarak Timeline‘a nasıl medya ekleyebileceğinizi göreceğiz.

Seçtiğiniz klipleri, ses dosyalarını media pool içerisine aktarıldığınız zaman kliplerinizi oynatmak istediğiniz tipte sırlama yapabilirsin. Bu sayede ihtiyacınıza göre sıralanmış medyaları Timeline‘a sürüklerken medyaları gözden geçirmeniz ve bulmanız kolaylaşacaktır.

1. Media Pool’un üzerindeki açılan sıralama menüsünden “Clip Name” seçeneğini seçin.

2. Media Pool içinde medyaları liste veya küçük resimler halinde görüntülenmesini de sağlayabilirsiniz.

Böylece media pool’un içerisindeki tüm klipleri küçükten büyüğe alfanumerik şekilde sıralamış olduk.

İlk yapacağınız düzenleme fotoğraf kullanacağınız için kolay olacaktır.

Şimdi Media Pool’dan (Yazının sonunda Kaynak bölümünde listelenen görseli indirin) Timeline’ın en üst penceresin sürükleyip, bırakın.

Media Pool ‘da bir videoyu sürükle bırak ile Timeline’a ekleyin.

Fotoğraftaki örnekte klip 5sn bir süreye sahip olarak eklenir ve dilediğiniz zaman kırpabilir veya süresini uzatabilirsiniz.

Artık Timeline‘a ilk medyayı ekledik. Şimdi işi biraz daha zorlaştırıp video kullandığımız bir örnek yapalım. Klibin tam olarak hangi kısmını editlediğinizi bilmek çok ama çok önemli olduğundan, bu örnekte ayrıca Source Viewer (Kaynak Görüntüleyici) kullanacağız.

Source Viewer’a yüklemek için Media Pool içindeki bir klibe çift tıklayın.

Media Pool içindeki bir klibe çift tıklayarak Source Viewer penceresinde açın.

Klibi oynatmak için source viewer’ın altındaki play tuşuna basın.

Media Pool içindeki bir klibe çift tıklayarak Source Viewer penceresinde açın.

Klibi oynatmak için source viewer’ın altındaki play tuşuna basın.

Media Pool daki medyaları toplu bir şekilde Timeline’a sürükle bırak ile ekleyin.

Bir klibi Timeline’ın içindeki başka bir klibin sonuna kadar sürüklediğinizde sürüklediğiniz klip timeline’ın içindeki klibin sonunda aniden kesilecektir. Yani bu demek oluyor ki arada boşluk bırakmaya gerek kalmadan klipleri kolayca yerleştirebilirsiniz :). Çoklu medyaları Timeline’a eklerken birinci medyayı seçtikten sonra son medyaya tıklarken klavyeden Shift tuşuna basılı tutarak tıklayın ve aralıktaki tüm klipleri seçmiş olursunuz. Eğer farklı aralıklardaki medyaları seçmek istiyorsanız macOS kullancıları CMD, Windows kullancıları CTRL tuşuna basılı tutarak medyaları seçin.

Kliplerin seçildiğini belirtmek için uygulama seçilen her klibin etrafını kırmızı bir çerçeveyle işaretler. Bu sayede hangi klibi seçtiğinizi rahatça anlayabilirsiniz.

Timeline’ın içinde bulunan kızıl turuncu dikey çubuğa “Playhead” denir. Playhead’in Timeline’daki yeri, Timeline Viewer’daki (zaman çizelgesi görüntüleyici) o an gösterilen film karesine karşılık gelir.

Timeline Viewer

Timeline’ı oynatmak için Timeline Viewer’ın altındaki play tuşuna basın.

Ayrıca seçtiğiniz klipleri Timeline’ın sonuna ekleyebileceğiniz gibi var olan klibin üzerine de koyabilirsiniz.

Sadece tek bir klibi oynatmak isterseniz yapmanız gereken tek şey playhead’i (kızıl turuncu dikey çubuk) klibin başına getirip klavyeden spacebar’a (boşluk tuşu) basmak olacaktır.

Bu yeni klipleri seste (audio) herhangibir değişiklik yapmadan videonun üzerine ekleyebilirsiniz.

Klip sürükler gibi aynı şekilde ilgili seslendirme, müzik, efekt veya ortam seslerini ekleyebilirsiniz.

2-3 dakikalık bir kısa filmde dahi en az 30-40 görüntü kullanılmış olabilir. Ekran çözünürlüğüne göre kliplerin 3-5 veya8 tanesini aynı anda görüyor olabilirsiniz. Neyse ki DaVinci Resolve Timeline’ın görüntülenme şeklini yönetmenize yardımcı olacak bazı kullanışlı araçlar içerir. Bunlardan biri Timeline’ı yakınlaştırarak penceredeki tüm klipleri görüntüleyebilecek kolay bir menü seçimidir.

View üst menüsünde Zoom seçenekleri

Üst menüden View → Zoom → Zoom to Fit seçin. Kısayolları seviyorsanız Klavyeden Shift + Z tuşlarına aynı anda basın. Bu sayede tüm programınız timeline penceresine sığacaktır. Böylece tüm klipleri görmenizi ve bunlara gitmenizi kolaylaştırmış olacaksınız.

Toolbar – Zoom Sürgüsü

Bunun yanında klipler üzerinde veya aralıklarında detaylı işlem yapabilmek ve gözden geçirmek için Toolbar üzerindeki Zoom sürgüsünü kullanabilirsin.