2.Kontrol Paneli

Seçilen her araca göre farklı işlem seçenekleri sunan bu panel, yukarıda, menü çubuğunun altında yer alır. Aracı seçtiğinizde, o aracın özelliklerini hızlı bir biçimde düzenleyebileceğiniz ayarlar, Kontrol Panelinde aktifleşir. Örneğin seçim araçlarından birini seçtiğinizde, seçime ekleme çıkarma yapma, tolerans değerleri gibi özellikleri kontrol panelinden yönetebilirsiniz.

3. Araçlar Paneli

Ekranın sol bölümünde yer alan paneldir. Photoshop CC’de  90’dan fazla  araç vardır. Benzer özellikteki araçlar bölümler halinde ve iç içe yer alır. Kenarında ok olan aracın üzerine fare ile tıkladığında arkasına gizlenen diğer araçları görüntüleyebilirsin.

Ayrıca fare ile aracın üzerine geldiğinde araç hakkında bilgi edinebilirsin. Aracın üzerinde fare ile beklersen  aracın  kullanımına dair küçük bir video eğitim açılır.

Her aracın klavyeden bir tuşla kısayolu bulunur. Örneğin Spacebar tuşu Hand Tool / El aracını yani doküman üzerinde gezebileceğimiz bir komut olan el aracına dönüşür ve doküman üzerinde gezerek detaylı çalışma yapabilirsin.

4. Doküman Penceresi

Çalışılan dokümanın adı, uzantı ve renk modu gibi açıklamaların bulunduğu alandır. Ayrıca bu alanda küçük bir * işareti de bulunur. Bu işaret dokümanın kaydedilmediğini gösterir.

5. Cetveller

Cetveller, görselin ve biçimlerin ölçülerini belirlemek, hizalamalar yapmak, gridler oluşturmak için kullanılır. Sayfanın üstünde ve solunda olmak üzere iki adet bulunur. Menü çubuğundaki View üst menüsünden  Rulers / Show Rulers komutuyla açılır. Hide Rulers ise cetvelleri gizler. Kısayolu Cmd + R’dir.

6. Çalışma Alanı (Artboard)

Arayüzün ana bölümünü oluşturan çalışmanın yapıldığı alandır. Çalışma sırasında isteğe bağlı olarak ekranda bulunan  tüm araçlar, menüler ve paneller kaldırılarak sadece çizimin görüntülenmesi sağlanabilir. Bunun için "TAB" tuşuna basın. Klavyeden “F” tuşuna 2 kez basarak araçları ekrandan kaldırabilirsiniz. Üçüncü kez “F” tuşuna bastığınızda çalışma alanındaki tüm panel, menü ve araçlar görüntülenir.

7. Görsel Dosyası / Belge / Doküman

Diğer Adobe programlarında olduğu gibi yapılan tasarımın veya fotoğrafın arayüzde bulunduğu ortadaki bölüm.

8. Paneller

Paneller arayüzün sağ bölümünde yer değiştirebilir durumda yer alır. Panelleri Window üst menüsü altından aktifleştirilip pasifleştirilebilirsiniz. Renk paletleri, çizgi düzenlemeleri, metin panelleri vb. çeşitli paneller yardımıyla araçların ileri düzey ayarlarını yapabilirsiniz. Panellerle çalışırken sık kullanılanları aktif hale getirip,i istemediğiniz panelleri üst köşesinden kapatırsanız çalışma alanı genişler ve hızlı çalışabilirsiniz.


NOT:

Photoshop Arayüzü ile Çalışırken Püf Noktalar;

Arayüzdeki çalışmayı tam ekran görmek için klavyeden;

  1. Tab tuşuna basın
  2. F tuşuna basın
  3. Tekrar F tuşuna basın
  4. Çalışma alanını tam Görüntülemek için (Mac: Command + 0 / PC: Ctrl + 0) tuş kombinasyonuna basın.

Tam ekrandan çıkmak için Tab tuşuna daha sonra klavyeden F tuşuna basın.  Yapılan bir işlemi bir defa geri almak için klavyeden  (Mac: Command + Z / PC: Ctrl + Z) tuşlarına basılır