Yapılan güncellemelerle her geçen gün programlar bizim için birçok şeyi otomatik olarak yapıyor. Bu yazıda Adobe Photoshop 2022 ile gelen güncellemeleri inceleyelim ve yeni neler var bakalım.

Object Selection Tool

Kontrol panele eklenen Object Finder ile artık program görseldeki seçilebilir objeleri analiz ediyor. Object Selection Tool’dayken nesenelerin üzerinde geçinerek seçilebilir olanları mavi reng ile belirgineleştirilmiş şekilde görüntüleyebilirsiniz. Tıklayarak da kolayca seçili hale getirebilirsiniz. Show all object ikonu aktifken seçilebilir tüm objeler aynı anda belirgin hale gelir.

Mask All Objects

Katmanın üzerine sağ klik ile tıkladığınızda eklenen Mask All Objects seçeneği ile Object Finder ile seçilebilir olan tüm objelerin ayrı katmanlarda katman maskesi açılacaktır. Bu ana katmandaki seçilebilir objelerin yeni katmanlarda kopyalanarak açıldığı anlamına gelmiyor. Sadece her bir objenin ayrı bir katman maskesi olduğu için her obje için ayrı ayarlamalar yapabiliyoruz.

Harmonization

Neural Filters içine eklenen Harmonization ile seçili katman üzerinde arkaplana göre otomatik ışık ve renk ayarlaması yapabilirsiniz. Ayarlamalar yeterli değilse manuel olarak düzenleme de yapabiliriz.

Vektör Katmanlar

Artık Illustrator’daki vektör çizimleri katmanlarıyla birlikte Photoshop’a kopyalayabiliyoruz. Vektör çizimler üzerinde Direct Selection ya da Pen Tool ile değişiklikler de yapabilirsiniz.