Adobe Premiere Pro, After Effects veya Audition kullanıyorsunuz, peki Export ve Codec işlemlerinizi nasıl yapıyorsunuz? Bu uygulamaları kullanırken direk export işleminin AME ile yapabilirsiniz. Ayrıca herhangi bir program açık değilken After Effects Composition veya Premiere Pro Sequence açarak export işleminin yapılmasını sağlayabilirsiniz.

Bu makale ile;

  • AME (Adobe Media Encoder) arayüzünü
  • Premiere Pro – Export penceresi ile dışa aktarmayı
  • After Effects – Render penceresi ile dışa aktarmayı
  • Compositing seçerek Export Almayı
  • Sequence seçerek Export Almayı
  • Videoları Kodlamayı
  • Özel Profilleri kullanmayı

öğreneceksiniz.

AME (Adobe Media Encoder) Arayüzü

Adobe Media Encoder Dersleri : Arayüzü Tanıyalım

Adobe Media Encoder basit göründüğü kadar derin bir yazılımdır. Genel kullanımı için formatlar, uzatılar, sıkıştırmalar ve yayın ortamları hakkında temel bilgiye sahip olmalısınız. Hee ne kadar bir çok yayın tipi olsada çoğunlukla sinema, TV ve İnternet olmak üzere 3 farklı yayın kanalından bahsedebiliriz.

Ortam Tarayıcısı penceresi ile bilgisayarınıza bağlı harddisk ve ağlara bağlanarak dosyalarınızı açabilirsiniz. Bu makalenin devamında bahsedeceğimiz Compositing, Sequence ve Video çağırarak export almaya yarayacaktır.

Hazır Ayar Tarayıcısı ise export işleminde kullanılacak Codec ayarlamasını seçmenize yardımcı olur. Farklı bir çok aygıt, Mobil, DVD, Blu-Ray, DPX, Web, Sinema, Kamera, VR veya Yayın gibi bölümlerler halinde onlarca hazır ayarlama bulunuyor.

Kuyruk penceresi ile Program aracılığı veya Ortam Tarayıcı ile çağrılmış kodlama işlemi listesini görebilir, Liste içinden bir içeriği seçerek bunun export detaylarını düzenleyebilirsiniz.

Kodlama penceresi ise export işlemi süren belgenin süreci hakkında bilgi verir. Kalan ve geçen sürenin yanında dosya boyutu gibi ek bilgilerde bulunur.

Premiere Pro – Export Settings Penceresi ile AME’ye Geçiş

Adobe Premiere Pro ile export alma sürecinizde File → Export → Media komut yolu veya CMD + M / CTRL + M kısayolu ile Export Settings penceresini açın.

Adobe Premiere Pro Dersleri : Export Settings AME Queue

Export işlemlerini burada yapabileceğiniz gibi AME üzerinden de yapabilirsiniz. Özellikle Premiere Pro üzerinden export işlemini kullanmıyorum. Çünkü Proje üzerinde çalışmaya devam etmem gerekiyor. Ben Premiere Pro üzerinde kurguya devam ederken AME’nin export işlemini arka tarafta yapmasını sağlayabiliyorum.

Export Settings ayarlarını kullandıktan sonra direkt Export butonu ile Premiere Pro üzerinden işlemi başlatabilirsiniz. Ancak Queue butonu ile AME’nin açılması (açık değilse otomatik açılacaktır) ile Kuyruk’a eklenecektir. Böylece AME export işlemini yaparken sizde Premiere Pro da diğer bir projeye devam edebileceksiniz.

After Effects – Render Penceresi ile AME’ye Geçiş

After Effects ile Render Export işleminde Composition → Add to Render Queue komut yoluyla TimeLine penceresinde açılan yeni sekme ile ayarlamaları ve Export işlemini yapabilirsiniz. Premiere Pro da olduğu gibi burada da export işlemi sürecinde After Effects üzerinde farklı bir işlem yapılmasına müsade etmeyecektir. İşleme devam etmek istiyorsanız AME’yi kullanmanız yeterli olacaktır.

Adobe After Effects Dersleri : Compositing Render için Media Encoder Kullanımı

Bunu 2 şekilde yapabilirsiniz. İlki Composition Add to Adobe Media Encoder Queue komut yolu ile export alınabilir. Bu komut sonrasında AME otomatik olarak açılacak ve Export işlemi için hazır olacaktır.

İkinci Yöntem ise; Composition → Add to Render Queue komutu ile Timeline ‘a yeni bir sekme olarak açılan Render Queue sekmesinden yapabilirsiniz. Yine temel ayarlamaları buradan yaptıktan sonra Queue in AME butonu ile yine Adobe Media Encoder’a yönlendirebilirsiniz.

Compositing/Kompozisyon Seçerek Export Almayı

Adobe Media Encoder’ın en çok sevdiğim özelliği ise render alabilmek için ilgili programı açmaya gerek olmayışıdır. Yeni After Effects belgenizi Media Encoder içinde açabilir ve After Effects içinde ki kompozisyon(ları) seçerek Export alma işlemini başlatabilirsiniz.

Sequence Seçerek Export Almayı

Premiere Pro ile özellikle tanıtım ve eğitim filmlerinin kurgularını hazırlarken bir sonraki projeye geçmeden önce AME ile export işlemini başlatmış oluyorum. Bazende After Effects belgelerinin de işin içine girdiği veya film süresinin uzun olduğu durumlarda gece tarifesi açıyorum.

Adobe Media Encoder ile Premiere Pro Belgesi Açmak ve Export Alma

Ortam Tarayıcı penceresinde export alamam gereken Premiere Pro (.PrProj) belgesini seçiyorum. Ardından bu proje belgesi içinde bulunan sekanslar listeleniyor. Export almak istediklerimi seçip Kuyruk penceresine doğru Sürükle—Bırak ile ekliyor ve export işlemini başlatıyorum.

Videoları Kodlamak

Elinizdeki videoyu farklı sıkıştırma veya formatlarda kodlayabilmek için Adobe Media Encoder’i kullanabilirsiniz. İlgili videoyu Ortam Tarayıcı penceresi ile seçin ve ardından Kuyruk penceresine Sürükle—Bırak ile ekleyin. Ayarlarını yaparak exportu alın.

Özel Profilleri kullanmayı

Özellikle Broadcast için yayınlar hazırlama sürecinizde yayıncının kendine iş akışına veya ayyın tipine göre bir profili bulunur. İllaki TV yayıncılığı içinde geçerli değildir bu konu. Adobe’ye eğitim videoları hazırladığım süreçte bana gönderilen özel profil ile export almam istenmişti. Bunun nedeni ise Adobe’nin Youtube gibi bir video host ve/veya player kullanmayışıydı. Kendilerine has olan oynatıcı nedeniyle farklı boyutlarda ve tek bir özellikte export alarak iletmiştim.

Adobe Media Encoder Dersleri : Özel Ayarların İçe Aktarılması

İçe aktarım butonu ile ilgili profil belgesini seçin ve yükleyin. Arından kuyrukta bulunan videolar üzerine doğru Sürükle—Bırak ile ekleyin.

Çoğunlukla iş sürecimden de örnek verdiğim makale umarım faydalı olmuştur. Bahsettiğim konular haricinde sen nasıl Adobe MEdia Encoder’ı kullanıyorsun? Cevap yazar mısın?