Adobe Ürünleri için Kapsamlı Grafik Tasarım Stili Oluşturma Süreci

İllüstrasyonlar, bir ürün üzerinden markayı ifade ettiği için kullanıcı deneyiminin önemli bir parçasıdır. 2018 yılında, Adobe’da markayla illüstrasyonun birleştiği bir stil üzerinde çalışmalar başladı. Ürünler geliştikçe, daha iyi marka bilinirliği oluşturmak ve kullanıcı ile ürün arasında daha derin bağlantı kurmak asıl amaç olarak belirlenmişti. Fakat düşünüldüğünde Adobe gibi geniş bir ürün yelpazesine sahip bir markanın dikkat etmesi gereken birçok konu var. Peki Adobe’a benzeyen bir şirket için uygun, yaratıcı ve eğlenceli bir illüstrasyon tarzı nasıl sağlanır?

Bu soruyu cevaplayabilmek için Adobe’un geçmiş illüstrasyonlarına göz atmak gerek.

Adobe Ürünlerindeki İllüstrasyonların Kısa Tarihi

Daha önce Adobe’da kullanılan çizimler daha çok lineer bir stile sahipti. Bu çizimler genel olarak bilgi içerikli konularda, boş alanları değerlendirmede ve kullanıcıların öğrenme süreçlerinde karşımıza çıkıyordu.

Marco Mueller’den CC Karşılama Görseli

Daha sonra Marco Mueller tarafından yaratılan bu lineer çizimlerle, hikayeler oluşturmak için çizilen figürler bütünleştirildi. Bu figürlerin çiziminde ilham kaynağı 2001’de Acrobat 5.0’da ambalajında kullanılan çizimdi.

Erken illüstrasyon stili deneyi (Sol) Adobe Acrobat 5.0 Paketi İllüstrasyon (Sağ)
Adobe Capture on-boarding illüstrasyonu
CC Library İllüstrasyonu

Doğrusu insan figürü ve vektörel şekillerin bir arada teknoloji endüstrisinde kullanılması yeni bir fikir değil hatta alışılmış bir durum. Sıradaki akıl kurcalayan soru: Şirketin kendi kimliğini kaybetmeden geçmişteki illüstrasyonları nasıl günümüze yenileyerek getirebilirler? Tabii ki deneyerek ve ilham alarak. Öncelikle görsellerin sayısını ve nitelikleri üzerinde çalıştılar.

Görsel öğeler ve/ya da figürlerin detayları artarsa nasıl olur? Denemelerden sonra vardıkları sonuç figürlerin sayısının ve detaylarının artması hikaye anlatmak için uygun görünse de aslında kısıtlayıcı bir etki yaratıyordu.

Bu nedenle insan figürlerinden sıyrılıp daha soyut görsellere yönelmeye karar verdiler. Buradaki amaç insanların farklılıklarına odaklanıp kaybolmak yerine insanın en genel özellikleri üzerinden ilerlemekti. Böylece aynı kullanıcı kavramlarını soyut şekillerle ifade etmek için farklı olanaklar yaratıldı.

İlkelerin Kurulması ve Keşifler

İllüstrasyon sezgisel ve öznel bir sanat formu olduğu için çeşitli platformlarda ve ürünlerde kullanılabilen sistematik bir dile çevrilmesi zordur. Yeni bir stil ve deneyim elde etmek için tasarım ekibi kendilerini dört maddeyle sınırlandırdılar:

  • İnsan formları ve perspektif
  • Doku
  • Şekil
  • Renk

Bu maddeleri kısaca özetleyeceğim:

İnsan formları ve perspektif

İnsan formları kullanılarak kullanıcılarla hızlı bir bağ kurulabilir. Peki bu bağı kurarken insan formlarını ne kadar soyutlaştırabiliriz?

Beyond Hieroglyphs: The Art and Architecture of Ancient Egypt

Bütünüyle bu figürlere gölge ya da boyut gibi perspektiflere ihtiyaç var mı? Bu sorunun cevabını Adobe ekibi Eski Mısır yazıtlarından esinlenerek yaptıkları denemelerde buldular.

Doku
Kyle’ın Doku Araştırmaları

Doku, şekillere hayat veren ve insan dokunuşunu belli ederek yapıyı kişiselleştirmek ve farklılaştırmak için kullanılan başka güzel bir yoldur.

Şekiller

Süprematizm ve konstrüktivizm gibi grafik tasarımdaki önemli sanat akımları etkili bir görsel tasarım oluşturmak için temel geometrik formların ve kompozisyonun önemini kullanmaya odaklanır.

Adobe tasarımcıları da yeni sitillerini ve bilgi içerikli illüstrasyonları birleştirerek daha minimal ve çağdaş bir görünüm elde etmek şekilleri için kullandı.

Renkler kullanılarak illüstrasyon ve ürün arasındaki bağı güçlendirilebilir. Bu nedenle Adobe’da esnekliğe izin veren renk kombinasyonları illüstrasyonlarda, şekillerde ve arka planda kullanılmıştır.

Görsel Dili Tanımlama

Hikaye Anlatma ve Soyutlama Seviyesi

Bir hikaye anlatmak için doğru bir görsel dile ihtiyacınız vardır. Bu dili oluşturmak için yukarıdaki maddeleri kullanabilirsiniz. Adobe ekibinin bu konudaki fikri çok basitti: en etkili hikayeyi en az öğeyle anlatmak.

Buradaki resimlerde görüldüğü gibi formun öğelerini azaltarak özüne döndürülmüştür.
Dokular ve Çizgiler

Bu aşamada, her resimde görsel olarak ilgi çekici ve göze dengeli görünen noktalar, doku ve şekil kombinasyonundan bahsedebiliriz.

Adobe’un amacı ön/arka planda ve katmanlar arasında net bir tanım yapmak ve boyut ve mesajları güçlendirecek çizgiler ve şekiller arasında beklenmeyen ve ilginç bir şekilde düzenlenmiş etkileşimler oluşturmaktı.

Vitrin

Aşağıdaki görsellerde Adobe tasarım ekibinin 2018 yılında düzenlediği görsellerden bazılarını görebilirsiniz.