Flat tasarım son derece gerçekçi ve karmaşık çizimlerin aksine, konuyu minimalize ederek ve figürleri, nesneleri basitleştirerek görselleştirme yaklaşımıdır.

Son dönemin popüler tasarım anlayışlarından olan flat ilüstrasyonlar web sitelerinden Instagram postlarına, animasyonlardan giflere kadar pek çok tasarımda etkileyici görünümler oluşturuyor. Özellikle bu tarz banner kullanımı oldukça revaçta. Sen de bu tarzda çalışmak istiyorsan bu püf noktalarını okuyup video eğitim ile de uygulama yaparak kendi etkileyici tasarımlarını oluşturmaya başlayabilirsin.

Flat illüstrasyonlar basit gibi görünse de bazı detaylara dikkat etmediğinde çalışman istediğin şekilde sonuçlanmayabilir. İyi bir çalışma için dikkat etmen gereken bazı püf noktaları var.

Eskiz

İk adımın her zaman kağıdını, kalemini ya da tabletini eline alarak eskiz çalışması yapmak olsun. Kendi tarzını bulduktan sonra bu aşama için çok fazla zaman harcamana gerek yok. Sadece zihnindekileri basitçe somutlaştırman yeterli. Detaylarla daha sonra uğraşabilirsin. Eskiz yaptığında program üzerinde çizim yapman çok daha kolay olacak.

Eğer tarzını oluşturmaya yeni başladıysan ilk önce demeler yap. Basit birkaç çizgiyle bir mesaj iletmeye çalıştığını unutma. Figürlerin ve nesnelerin yapısı bir süre sonra sana ait bir kimliğe bürünmeli. Bunun için ilginç pozlar ya da farklı perspektifler deneyebilirsin. Yuvarlak ya da keskin hatlarla çalışabilir, ince detayları sadeleştirebilirsin.

Dış Hatları Belirlemek

Bütünü görmek ve renklendirmeyi kolaylaştırmak için tüm parçaları tek tek çiz.

Çalışmanın ilk adımında tüm parçaları ayrı ayrı çiz. Adobe Illustrator vektör tabanlı bir programdır. Renklendirme yapabilmek için çizimi başlangıç noktasında bitirmelisin. Parçaları doğru çizersen çalışmanı renklendirirken sorun yaşamazsın.

Katmanlarla Çalışmak

Karışıklıkları önlemek için katmanlar hayati önem taşır.

Çalışmanın başında parçaları tek tek farklı katmanlarda çizmelisin. Ya da çizimini yapıp sonrasında parçaları gruplandırarak farklı katmanlara taşıyabilirsin. Katmanları kilitleyerek ya da açıp kapatarak işleri kolaylaştırabilirsin. Bu çalışmanda kafa karşılığını önleyecektir.

Detaylar

Çizim mükemmel olması için tüm detayları gözden geçir.

Çizimini tamamlayıp ilk renklendirmeyi yaptıktan sonra çalışmanı incele. Parçaların arasında boşluklar var mı; pathler düzgün mü? Bu aşama biraz uzun sürebilir ve belki sıkıcı olabilir ama çalışmayı mükemmelleştiren bu detaylardır. Eğer çizgilerinde yamukluklar varsa Smooth Tool ile çizimi kolayca düzeltebilirsin. Bu aracı dikkatli kullanmalısın. Gereğinden fazla kullanırsan çizimi daha çok bozabilirsin.

Renk Paleti

Renk uyumu, çalışmanın tüm gidişatını etkileyecek önemli bir faktördür.

Çalışmaya başlamadan önce kendine bir renk paleti oluşturmanı öneririm. Renk Nedir ve Renk Uyumları adlı yazımızdan konuyla ilgili detaylı bilgi edinebilirsin. Renklerin uyumu çalışmanın tüm gidişatını etkileyecektir. Canlı bir görünüm için kontrast renkleri, daha yumuşak ve dingin görünümler için analog renkleri tercih edebilirsin. Renk paletlerini çeşitli sitelerden de kolaylıkla bulabilirsin. Bu yazımızda bu siteleri senin için derledik.

Gölgeler ve Dokular

Gölgeler ve kullandığın farklı dokular çalışmaya derinlik katacaktır.

Bu tarz çalışmalarda gölgeler ve kullandığın farklı dokular çalışmaya derinlik katacaktır. Çalışmandaki detaylara ne kadar çok önem verirsen o kadar iyi bir sonuç elde edersin. Bunun için gölgelerin birbiriyle uyumlu olmasına dikkat et. Gölgelerin daha yumuşak olması için gradyenler kullanabilir, geçişler oluşturabilirsin. Çalışmayı zenginleştirmek için farklı fırçalar da kullanabilirsin.

Bugün, birçok tasarımcı yaratıcılıklarını flat tasarımlar ile ortaya koyuyor. Sen de bu alanda kendi tarzını ortaya çıkarabilirsin. Bunun için demeler yapmalı, ifade şekline dikkat etmelisin. Basitleştirilmiş bir çizimin mesajı doğru iletebilmesi için ince bir şekilde işlenmiş olması gerekir. Unutmayın, basit, her zaman en basit şekilde yapılan demek değildir. 😉

Online Temelden İleri Seviyeye Grafik Tasarım Eğitimi  ya da Dijital İllüsytasyon Eğitimi ile bu uygulamayı yapabilirsin.

Makale ve eğitimlerimizi sosyal ağlarınızdan paylaşarak çevrenizdeki insanlarında faydalanmasını sağlayabilirsin. Bilginin paylaştıkça çoğalacağını unutma! 😉

Sonraki yazıda görüşmek üzere 👋