Yakın zamanda Adobe tüm programlarında güncellemeler yaptı. Bu yazıda ilk olarak Adobe Illustrator'da yeni neler olduğuna bakalım.

3D Objeler Artık Çok Daha Kolay ve Gerçekçi

Sıkça bahsettiğimiz 3D tasarımlar artık Illustrator’da yeni 3D and Materials paneli ile daha kolay. Şekilleri ve yazıları çok daha basit bir şekilde boyutlandırıp üzerine materyal ve ışık eklemeleri yapabileceğiz.

Bir şekil ya da metin oluşturun ve 3D → Extrude&Bevel’e tıklayın.
Açılan pencerede Object sekmesinde dört faklı 3D tipinden istediğinizi seçin. Panelde derinlik, eğim, yön gibi seçenekler bulunuyor.

Materials sekmesinde obje üzerine ekleyebileceğimiz farklı materyaller var. Find more.. işaretine tıklayarak açılan Adobe Substance 3D Community Assets sayfasından farklı materyaller indirebilirsiniz.

Ardından +’ya tıklayarak indirilenlerden materyali seçip yükleyin. Alt kısımda da hazırda yüklü olan materyaller gözükecektir.

Material Proparties kısmında materyal özelliklerini detaylı şekilde ayarlayarabiliriz.

Lighting sekmesinde objenin üzerine düşecek ışık için yön, şiddet, yumuşaklık gibi ayarlamalar yapabiliriz. Shadow’u aktifleştirerek ışık özellikleriyle birlikte gölgeyi de ayarlayabiliriz.

Son olarak Render’a tıklayıp Real Time Preview’i simgesini aktif hale getirdiğimiz objeler gerçekçi şekilde gözükeceklerdir.