Adobe Dimension ile tasarımlarınızı kolaylıkla 3 boyutlu hale getirebilir, müşterinize sunabilir ya da portfolyonuza koyabilirsiniz. Birlikte bir uygulama üzerinden programı nasıl kullanacağınıza bakalım.

Adobe Dimension'u Creative Cloud üzerinden indirebilirsiniz. Programın açılış penceresinde Create New ile yeni belge oluşturabilir; Open ile de varolan bir belgeyi açabilirsiniz. Recent bölümünde de daha önceki çalışmalar gözükür.

Design bölümünde sol tarafta araçlar ve şekiller, yüzeyler, ışık tipleri ve görseller bulunur. Orta alanda modelleri 3 boyutlu şekilde görebildiğimiz sahne ve sağda ayarlamalar paneli; üst çubukta sağda da kamera ayarlamaları bulunur.

Şekillerden ya da modellerden birini tutup sürekleyerek sahneye bırakın. Araçlar ile modelin boyutunu, açısını, yakınlığını kısacası sahnede nasıl duracağını ayarlayabiliriz. Modeller örn. kapak ve şişe gibi ayrı katmanlardan oluşabilir. Bu durumda tasarımı hangi yüzeye giydirmek istiyorsak onu seçmeliyiz.

Yüzeyi seçtikten sonra Action bölümünde Place Graphic on Model simgesine tıklayın. Açılan pencereden tasarımınızı seçin.

Sağdaki panelden eklediğiniz grafiklerin boyutunu ve yerini ayarlayabilirsiniz.

Sahneye eklediğimiz modeller üzerine farklı yüzeyler ekleyebiliriz. Yüzeyi tutup sürükleyerek modelin istediğiniz kısmının üzerine bırakın.

Lights sekmesinde farklı açılardan ve farklı tonlarda ışık seçenekleri bulunuyor. Bunlarından birini tutup nesnenin üzerine sürüklediğimizde yüzeyin özelliğine göre ışık yansımaları oluşacaktır.

Son olarak Image sekmesinde varolan görsellerden ya da kendi ekleyeceğimiz görsellerden birini arkaplan olarak seçebiliriz.

Sol üstteki + butonundan kendi içeriklerimizi de ekleyebiliriz.

Render sekmesine tıkladığımızda açılan pencerede sağ tarafta seçenekleri belirleyerek sahneyi PSD ya da PNG olarak export edebiliriz.

İçeriği faydalı bulduysan arkadaşlarınla paylaşabilisin. Adobe Dimension ve daha fazlasıyla ile ilgili yeni içerikler için takipte kal:)