Her tasarım öncesinde yapılması gereken ilk adım doğru bilgi almaktır. Müşteriyi ve ihtiyaçlarını anlamak için sorular sormalı ve işleri, hedefleri, hedef kitleleri ve yaşadıkları sorunlar hakkında net bilgiler edinmeliyiz. Bu da iyi bir brief ile mümkün olabilir. Bunun yanında sunum tarihleri, olası revize süresi, teslim tarihi ve ücret konusu da taraflar tarafından resmi şekilde teyit edilmelidir. Süreç içindeki olası sarkmalar da göz önünde bulundurulmalıdır.

If you feel the desire to write a book, what would it be about?
Photo by Glenn Carstens-Peters / Unsplash

Tasarım süreci markanın ihtiyaçlarına göre değişebilir. Yeni instagram logosunun tasarımı 6 aylık bir zaman diliminde gerçekleşti. Bu çok büyük bir firmanın titizlikle yürütmesi gereken bir süreçti ve farklı dinamikleri vardı. Varolan bir kimlik varsa mevcut tasarımlar, sorunlar ve markanın konumu incelenir. Bunlarla birlikte rakip analizi yapmak da önemlidir. Genel olarak müşteri yapıları düşünüldüğünde 2-3 hafta logo tasarımı için ortalama bir süredir. Logoyla birlikte tüm kurumsal kimlik araçları yaratılıyorsa süre uzayacaktır.

Brief belgesinde neler olmalı?

Örnek bir brief olarak aşağıdaki belgeyi inceleyebilirsiniz. Brief belgesindeki sorular farklılık gösterebilir ama soruların temeli detaylı ve doğru bilgi almaya dayanır. Konunun devamında bu brief üzerinden tasarım sürecini işleyeceğiz.

Brief oluştururken müşteri henüz sektöre yeni giriş yapmakta olabilir ya da markalaşma konusunda fikirleri olgunlaşmamış olabilir. Bu durumda özellikle ideal müşteri tipini ve rakiplerini öğrenmek sağlam adımlar atmanız için önemlidir.

Öğrenciler İçin

Eğer henüz gerçek bir müşteriniz yoksa ve kendi portfolyonuz için çalışma yapmak istiyorsanız hayali bir proje üretebilirsiniz. Önce bir isim bulmanız gerekir bunun için soyadınızı kullanabilirsiniz. Ve sonrasında kendinize adınızın ilk harfiyle başlayan bir alan belirleyin. Örnek olarak soyadım Coşkan ve meyve suyu, müzik aletleri, makarna gibi bir ürün/ hizmet seçebilirim. Bu İngilizce kelimelerle de olabilir. Önemli olan önünüze gelebilecek her sektöre uygun tasarım yapabilme becerinizi ve sürecini geliştirmek. Seçtikten sonra popüler markaları ve tasarımlarını inceleyin.

Sonraki aşama gelecek yazıda.