UI/UX Designer/Tasarımcı olmak isteyenler için yardımcı ipuçları ve kaynaklar Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de son zamanlarda dijital tasarımın popüler hale gelmesi insanları bu alanda araştırma yapmaya yöneltmeye başladı. Bu noktada insanların belirli sorular etrafında toplandığını g.rdük ve bu sorular doğrultusunda tasarıma başlamak için bilinmesi gereken yardımcı ipuçları ve bazı yardımcı kaynakları sıraladık.

Sıklıkla Sorulan Sorular:

 • Nasıl UI/UX tasarımı üzerine yoğunlaşabilirim?
 • Bir programcı/ pazarlama yöneticisi/ sosyal medya uzmanı olarak tasarım hakkında daha fazla şey bilmek istiyorum. Nereden başlamalıyım?
 • İyi ve k.tü tasarımı nasıl birbirinden ayırabilirim?
 • Tasarımcı olmanın gereklilikleri nelerdir?

“Nereden Başlamalıyım?”

Ne yazık ki üniversiteler teorik eğitime ağırlık vererek genellikle uygulamalı eğitimi pas geçiyor. Ama Adobe gibi tasarım programlarının öğrenimi teorik olarak iş görse de yeterli değil. İyi bir tasarımcı olmanızı sağlayacak tek şey kendi kendinize öğrenmek ve pratik yapmaktır.

İyi bir tasarımcı olmanızı sağlayacak tek şey kendi kendinize öğrenmek ve pratik yapmaktır.

İlk önce bilmeniz gereken şey:

Yetenekli olmanıza gerek yok.

Hiçbirimiz tasarımcı olmak için verilmiş saf yetenekle doğmuyoruz. Tasarım, yapmakla öğrenilir. Tasarım aslında problem çözmektir. Sürekli problemlerle karşılaşmak ve bu problemler için yaratıcı çözümler bulmaktır. Birçok farklı tasarım alanı var, UI Designer (User Interface Designer/ Kullanıcı Arayüzü Tasarımcısı), UX (User Experience Designer/ Kullanıcı Deneyimi Tasarımcısı), PD (Ürün Tasarımcıları, Product Designer), Grafik Tasarımcıları (Graphic Designer) ve liste böyle uzayıp gidiyor. Öncelikle hangi alana yönelmek istediğinize karar verin. Bu yazıda en yaygın olan UI/UX inceleyeceğiz.

1. UI ilkelerini iyice öğrenin.

Pratik yapmadan önce mutlaka tasarım ilkelerini öğrenin. Ancak bu öğrenim sürecinden sonra “yaratıcı” düşünceye sahip olabilir ve tasarım dünyasına adım atabilirsiniz. Ayrıca psikolojik yanlarını da keşfederek neden bir tasarım iyi ya da kötü olduğunu anlayabilirsiniz.

Bilmeniz gereken temel UI ilkelerinden bazıları:

 • Renk : Renk bilgisi, temeller ve renk psikolojisi
 • Denge : Simetri ve asimetri
 • Tipografi : Yazı tipi (font) çeşitliliği özellikle web üzerinde okunabilir bir metin için gereklidir.
 • Tutarlılık : Sezgisel ve kullanılabilir tasarımlar için başlangıç noktası tutarlılıktır. Bu nedenle en önemli ilke denebilir.

2. Yaratıcı UX sürecini öğrenin.

Sıradaki basamak yaratıcı süreci anlamakla ilgili. UI/UX tasarım aslında her yaratıcı insanın geçtiği belirli evrelerin toplam sürecidir.

Bu evreleri; keşfetme, tanımlama, geliştirme ve teslim etme olarak dörde ayırabiliriz.

 • Keşfetme: Tasarımcılar araştırarak, ilham alarak ve farklı fikirler arayarak projeye başlarlar. Bu sebeple keşfetme evresi bir projenin başlangıç noktasıdır.
 • Tanımlama : Tanımlama evresi tasarımcıların keşfetme evresinden sonra fikirlerini tanımladıkları yerdir.
 • Geliştirme : Geliştirme çözümlerin (ya da kavramların) ortaya çıktığı ilk modelin oluşturulduğu ve test edildiği yerdir. Yani geliştirme tasarımcıların fikirlerini düzeltip iyileştirdikleri (deneme yanılma) evresidir.
 • Teslim : Son olarak teslim evresi final projesinin kesinleştiği ve açıklanıp üretildiği evredir.

3. Tasarıma bakış açınızı geliştirin.

Tasarım ilkelerini öğrenmek önemli fakat yeterli değildir. İyi ve k.tü tasarımları birbirinden ayırmak, tasarımların zayıf ve güçlü yanlarını fark edebilmek için ilkelerin yanında deneyimli gözlere de ihtiyacınız var.

Peki bu konuda kendinizi nasıl geliştirebilirsiniz? En etkili yol ilham almaktır. Boş bir sayfa açıp saatlerce bakmadan önce bilmeniz gereken şey yaratıcı olmanın tek yolunun araştırmadan geçtiği. Bazen kendi kendinize yaratıcı düşünceler üretemeyebilirsiniz. Özellikle, yeni başlayan biriyseniz, yapmanız gereken öncelikli şey diğer tasarımları incelemek olmalıdır.

Özellikle, yeni başlayan biriyseniz, yapmanız gereken öncelikli şey diğer tasarımları incelemek olmalıdır. Dribbble, Behance gibi platformlara göz atıp beğendiğiniz tasarımları kaydedip ya da ekran görüntüsünü alıp üzerine neden bu tasarımları beğendiğinizi not alırsanız kendiniz için ileride esin kaynağı olacak tasarımlar içeren bir koleksiyon yapmış olursunuz.

İlham almak için çokça tercih edilen websitelerinden bazılarını burada bulabilirsiniz:

 • onepagelove.com : Tek sayfa web tasarım sitesi
 • awwwards.com : Ödüllerle tasarımcıları destekleyen bir websitesi
 • dribbble.com : Kendi işlerini paylaşmak isteyen tasarımcılar için
 • pttrns.com : Mobil tasarım modelleri için
 • uimovement.com : UI tasarımlar için

4. Her gün tasarımla ilgili yazılar okuyun.

Her gün birkaç tane makale okumak tasarıma aşina olmak için en iyi yoldur. Tasarımla ilgili blogları okumayı alışkanlık haline getirirseniz eğer, yeni trendlerden haberdar olabilir ve başkalarının deneyimlerinden çok şey öğrenebilirsiniz.

Sabahları işe, okula dierken çayınızı kahvenizi içerken Medium (İngilizce), Smashing Magazine (İngilizce) ya da Videmy’den (Türkçe) birkaç tane yazı okuyabilirsiniz. Sabah erken saatlerde yeni bir bilgi edinmek bakış açınızı da genişletecektir. Yaptığınız işe ara verdiğinizde de bir iki yazı okuyabilirsiniz. Özellikle kendinizi yararsız ve çalışmaktan yorulmuş hissettiğinizde farklı şeyler okumak sizi rahatlatacaktır.

Tasarımla ilgili makalelere buradaki web sitelerinden ulaşabilirsiniz;

 • blog.marvelapp.com
 • medium.com/design
 • smashingmagazine.com
 • webdesignernews.com
 • sitepoint.com/design-ux
 • videmy.com

5. Kendinize projeler yaratın, redesign yapın.

İyi tasarım için araştırma yapın.

Herkesin bildiği gibi deneyim olmadan müşteri/ iş sahibi olunmuyor ama iş olmadan da deneyim olmuyor. Bu paradoksu kendi kendinize proje hazırlayarak, alıştırma yaparak kırabilirsiniz! Dribbble bunun için müthiş bir yer. Kullandığınız bir web sitesini ya da bir uygulamayı da yeniden tasarlayabilirsiniz. Bu sayede bir uygulamada/ web sitesinde neler kullanıldığını görebilir ve hatta yeni fikirler geliştirebilirsiniz. Bu tür alıştırmalar portfolyonuz için altın değerinde olacaktır.

6. Yenilikleri takip edin.

Bu süre.te tonlarca tasarımla ilgili uygulama ve araç bulabilirsiniz ama bunların hepsini bilmenize gerek yok. En iyi yorum almış olanları, kendi favorilerinizi seçip trendleri, güncellemeleri ve yeni özelliklerini takip etmeniz yeterli.

İncelemenizde fayda olan bazı tasarım uygulamaları;

 • Sketch : Arayüz tasarımlar için
 • Balsamiq : Websitesi, yazılım ve arayüz için UI desteği
 • Adobe XD : Prototip ve arayüz tasarımlar için
 • Invision App : İşbirliği ve prototip

7. Kendinize mentor bulun, başkalarına mentorlük yapın.

Tasarımı öğrenmenin diğer bir etkili yolu da bir mentorden ya da tasarımcı bir arkadaşınızdan yardım almak olacaktır. Alacağınız yardımlar sayesinde öğrenme süreciniz hızlanacaktır. Yaptığınız çalışmalarınız gözden geçirip size yorumda bulunabilirler. Ayrıca kendi deneyimlerinden edindikleri ipuçları ve birkaç numarayı da sizinle paylaşabilirler :). Tasarımcılara mail atıp sorularınızı sorup düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz. Gelişiminize katkısı çok olacaktır.

Kendinizi tasarım hakkında hazır hissettiğinizde başka insanlara mentorlük yapmaya başlayabilirsiniz. Bu sayede farklı bir açıdan bakmayı öğrenebilir ve belki de daha önce hiç düşünmediğiniz sorularla karşılaşabilirsiniz. Tasarımla ilgilenen diğer insanlarla konuşmak, fikir alışverişinde bulunmak tasarıma olan merakınızı arttıracaktır.

Bu maddeler dışında sen kendini geliştirirken neler yapıyorsun?