2020’de internetin %80’nin videodan oluşacağını düşündüğümüzde prodüksiyon ve postprodüksiyon işlerinin ne kadar önem kazanacağını anlayabiliyoruz.

Ancak bu konuda çalışmayı düşünen, başlamış veya uzun yol almış bir çok kişi/şirket bulunuyor. Youtuber olmak veya Vimeo da yayınlanan bir kısa film hazırlamak için fikriniz ve isteğiniz olabilir.

  • Çekim için elinizde bir şekilde ekipmanınız var ama özellikle 4K olsun diye dikkat ettiğiniz çekimlerinizi kurgularken nasıl bir bilgisayar hardware/bileşenlerine ihtiyacınız var?
  • 2 sene önce aldığınız bilgisayar bu işi kotarabilir mi?
  • Premiere Pro da bu videoları kurgulamak kolay mı zor mu?

İşte harika sorularınıza eşsiz cevaplar için yazıyı okumaya devam edin. Küçük bir spolier verebilirim. Proxy.

Adobe’nin Premiere Pro için ne tür bir sistem gereksinimine ihtiyaç var? Buradan Premiere Pro ‘nun sistem gereksinimlerine ulaşabilirsiniz. Bilgisayarınızı karşılaştırdığınız ve neredeyse 2-3 yıl eski bir sisteme sahipsiniz. Böyle bir bilgisayarın sana işkence çektirmesine müsade etmek istediğinden emin misin?

Evet eminiz ama işkenceyi bilgisayar çekecek, sen değil.

Pekala nasıl olacak bu işlem bir konuya girelim artık. Adobe Premiere Pro CC de Proxy olarak çalışma yöntemi var. “Türkçe anlat” sözlerinizi duyuyorum. Kurgu içinde kullanacağın klip/videoları Premiere Pro içine aktardığınızda Media Encoder otomatik olarak açılır ve videoların boyutu ne olursa olsun çözünürlük ve dosya boyutu anlamında küçültür.

Sen bu küçültülmüş kliplerle (Media Encoder işini bitirdikten sonra) çalışır ve tüm işlemlerini rahatlıkla yaparken iş render almaya geldiğinde Premiere Pro orijinal büyük boyutlu dosyaları kullanır. Artık bilgisayarın işkence çekeceği zaman geldi. Evdeki vantilatörleri toplayın veya klima 18 de çalıştırın. İşkence biraz ateşli olacak.

Tamam şimdi buraya kadar konuyu netleştirdik. Şimdi yavaştan uygulama sürecine başlayalım. Bütün herşey belgeyi açmayla başlıyor. Haydi başlayalım.

Premiere Pro Proje Oluşturma

Premiere Pro‘yu açın ve karşılama penceresinden New Project butonuna tıklayın.

Açılan pencere General, Scratch Disk ve Ingest Settings sekmeleri bulunuyor.

  • General sekmesi ile Render, Video ve Audio timeline ayarlarını yapabilirsiniz.
  • Scratch Disk ise görüntü ve ses yakalam ve gösterimlerinde kullanılacak klasörleri göstermeniz içindir.
  • Çoğunlukla ilk iki sekme üzerinde değişiklik yapmadan ilerlerim.
  • Ingest Settings ise olayın tatlıya bağlandığı yer. Proxy ayarlarını burada yapacağız

Haydi Başlayalım

New Project penceresinden Ingest Settings sekmesini açın. Ingest kutusunu işretleyin ve ardından Copy olarak hazır değer gelen seçeneği Create Proxies olarak değiştirin. Ardından hemen altındaki Preset satırdan 1024×540 H.264 ‘i seçin.

Premiere Pro – New Project Penceresi – Proxy Nasıl Ayarlanır?

Son olarak Project Destination satırından küçültülen dosyaların nereye kaydedileceğini belirleyin. İşlem tamamdır. OK butonu ile projeyi açın. Bu andan itibaren Premiere Pro içine aktaracağınız hemen her dosya otomatik olarak küçültülecektir. Ve bu işlemi üstlenen Media Encoder sayesinde Premiere Pro içinde çalışmaya devam edebilirsiniz. Harika değil mi?

Küçültülmüş dosyalarla çalışmak istediğimizi Premiere Pro‘ya ayrıca söylememiz gerekiyor. Çünkü küçültülmüş dosyalarla kurgu sürecinde kolaylıkla çalışabilirken arada renk düzetilmesi veya stabilizasyon işlemlerinin kontrolleri için gerçek boyutlu kliplerle çalışman gerekebilir. O zaman da geçici olarak gerçek boyutlu kliplerin görüntülenmesi ve işlem bitiminde tekrar Proxy versiyonuna geçmen gerekecektir.

Bu işlem ise çok basittir. Sadece on/off düğmesinin gizlendiği yerden çıkarmamız gerekiyor. Program penceresinin sağ alt köşesinde ki “+” butonuna tıklayın ve Proxy butonunu sürükle bırak ile ekleyin. Pencereyi kapatabilirsiniz. Artık Proxy’e geçiş için butona tıklamanız yeterli olacaktır. Yine orijinal klipleri görüntüleyebilmek için butona tıklamanız yeterli olacaktır.

Butonun aktif olması yani mavi renkli olması proxy aktif demektir. Ve seçmiş olduğunuz çözünürlüğe göre boyut farklı görünebilir. Ancak kenarlardaki kırpılmış alanlar proxy dosyalar üzerinde çalıştığınızı da hatırlatır.