Her sene olduğu gibi bu yıl da gelecek yılın trendlerine göz atmamak olmaz. Bu yazıda 2022 tasarım trendlerinden bahsedeceğim. Keyifli okumalar 😉

Minimalizm

Minimalizm artık aşina olduğumuz bir tasarım anlayışı ama modası asla geçmiyor. Minimalizm az çoktur mottosuna dayanır ve bu da tasarıma temel şekiller, basit metin, sınırlı renk paletleri ve boş alan kullanımı şeklinde yansır.

Minimalizm özellikle yalın bir personalite oluşturmak için mükemmeldir. Karmaşadan uzak görseller kendilerini ifade edebilir ve  yalın ama benzersiz bir font çarpıcı bir marka kimliği yaratabilir.

Dribbble Taskr by Stain

Bunun yanında minimalizm de kendi içinde sürekli yoğruluyor ve siz de onu kendi tarzınızla bütünleştirerek farklı sofistike görünümler elde edebilirsiniz.

Bauhaus / Geometrik Şekiller

Bauhaus tasarım trendi, 20. yüzyılın başlarında popülerlik kazanan aynı adlı ünlü Alman sanat okulundan doğmuştur. Hem sanat hem de endüstri alanında etkili olan bu ekolde geometrik şekiller, güçlü çizgiler ve keskin köşeler kendini gösterir. Hedef basit ve fonksiyonel olmaktır. Bu trednte hem retro bir hava hakimdir hem de minimal ve modern bir araya gelir.
Cesur şekiller, ince çizgiler ve diğer geometrik öğeler ile ayırt edici görünümler oluşturabilirsiniz.

İlginç Markalaşma  

Dribbble Frqncy Brand by Jim Kennelly

Alışılmışın dışında, oyuncu ve kaostan beslenen tasarımlar geneneksel olana karşıt olarak beliriyor ve özensiz gibi görünen çocuksu çizimler, asimetrik unsurlar  kuralları yıkmak ve eğlenceli bireysellik duygusunu yakalamak için geliyor.

Sonuçta insan kusurlu bir varlıktır. Bir markanın da tuhaf ve insanî gözükmesi onu daha erişilebilir ve özdeşim kurulabilir hale getirebilir. Kolaj, tuhaf görüntüler veya sanat eserleri, eğlenceli tipografi, illüstrasyon, çarpışan öğeler, parlak veya çatışan renkler ve çarpık şekiller içeren ilginç marka bilinci oluşturma teknikleri, buna olanak sağlayacaktır.

Saykodelik Tasarımlar

Karmaşa, zengin renkler, soyutlamalar ve zihnin düştüğü boşluktan çıkardığı her şey bu tasarıma dahil olabilir. Kaostan beslenen bir düzen,  kafa karıştırıcı ama simetri ile sabitlenen görüntüler. Tasarımda farklı bir soluk yaratacaktır.

Gradyanlar

Gradyanlar postlardan web sitelerine, ambalajlardan uygulamalara kadar her yerde zaten karşımıza çıkıyor ve yine popülerliğini sürdürüyor. İyi oluşturulmuş bir gradyan hem göz alıcı bir arkaplan yaratarak öğeleri vurgulayabilir hem de kendisi vurgu nesnesi olup tek başına tüm dikkati çekebilir.

İyi bir gradyan geçişi için genellikle benzer üç renkten yararlanabilirsiniz. Doğru boyutlandırma ile görünüm daha da zenginleşebilir.

Nostalji

Dribbble Future Nostalgia Album Cover by Lisa McCormick

Nostaljik olan şeyler her zaman tanıdık ve bizdendir. Herkesin hatırasında bir yeri vardır ve tanıklık etmemiş nesiller için bile aşina oldukları bir kültürü temsil eder. Nostaljik görünümlerin belleğimizde yer etmiş renkleri ve sembolleri alışılmışlığın verdiği rahatlığı ve benimsenmişliği ile özneyle buluştuğu noktalarda  işlevsel tasarımlar yaratabilir.

3D

 Dribbble Sms Chatting by Mako Tsereteli

Trendler arasında geçerliliğini kaybetmeyenlerden biri de kuşkusuz 3d tasarımlar. Süper realistik oyunları ve animasyon dizileri düşünürsek metaverse'e giden yolda göstereceği gelişim merak konusu.

Animasyonlu Objeler

Pandemi sürecinden dolayı video çekimleri yerini daha çok tipografik ve 3d animasyonlara bıraktı ve bunun etkisi kalıcı olacağa benziyor. Müzik kliplerinde, reklamlarda, uygulama içlerinde, binaların üzerindeki dev ekranlarda yani kısacası animasyonlar her yerde.  

Antropomorfik Figürler

Dribbble Weirdos by Radostina Georgieva

Antropomorfik figürler görsel olarak insana benzeyen figürlerdir. Stilize edilmiş cansız nesneler ya da hayvanlar insansı özellikler taşır. Tuhaf olan ilgi çekicidir mantığıyla bu tarz illüstrasyonları sıkça görmeye devam edeceğiz.

İçeriği beğendin mi? Daha çok kişiye ulaşması için arkadaşlarınla paylaşabilirsin.

Kaynaklar:

Envato Blog
Merehead
Inkbot Design