Renkler bir tasarımın duygulara etkisini, davranışlara dönüşümünü ve mesajı iletimini sağlayan temel araçlarından biridir. Tasarımın stilini tamamlar. Belli mesajları vermek için renk psikolojisinden faydalanırız. Bunun yanında her dönemin belirgin renk trendleri olur. Bu yazıda 2022'nin renk trendlerini inceleyeceğiz.

2022'de genel olarak daha temel tonlar, yumuşak geçişler, basit renk paletleri hakim olacak. Aynı zamanda tasarım trendleriyle paralel olarak nostaljik ve retro renkler de modern dokunuşlarla geri dönüyor.

Pastel Gradyanlar

Sakinleştirici ve yumuşak görünümler oluşturan gradyanlar tasarımlarda arka plan oluşturmak için çok elverişlidir. Böylece metinlerden oluşan sade tasarımlarda bile boyut ve dokular oluşturabilirsiniz. Yumuşak gradyanlar oluşturmak için şekillere bulanıklık ekleyebilir, dokulu bir görütüntü için gren ekleyebilirsiniz.,

Doğal Tonlar

Bu yıl tasarımlarda göreceğimiz bir diğer trend, tabiattan ilham alan doğal tonlar. Organik tarım, doğal olanın önem kazanması ve evlerimizde yarattığımız küçük botanik yaşam bu trendin kaynağı olabilir. Kahverengi ve yeşiller, pişmik toprak kırmızısı, bejler ve bunlarla uyumlu gri gibi nötr renklerle sıcak ve samimi tasarımlar ortaya çıkarmak mümkün. Bunlara ek olarak tasarımlarda kullanılacak doğal şekiller, dalgalı çizgiler, elle yapılmış hissiyatı veren görüntüler, yaprak ve bitkiler bu hissiyatı destekleyecektir.

Ana Renkler

Mavi, kırmızı ve sarı. Ana renkler basit bir şekilde çarpıcıdır! Canlı ve dikkat çekici bir görsel ifade yapmak için idealdirler. Bu üç rengi birlikte kullanarak kolaylıklı göz alıcı bir etki yaratılabilir. Beyaz rengi de kullanarak tam bir denge yakalayabilirsiniz.

Sessiz Tonlar

Minimalist, sakin, yumuşak tonlar, sessiz ama zarif ve abartısız görünümler yaratabilir. Canlılığın yanında her zaman göz yormayan tasarımlara da ihtiyacımız var. Bejler, soluk pembeler, yanık turuncular ve saturasyonu düşük yeşiller bu tarz bir görünüm yaratmak için kullanılabilir. Zarif karakterlerle desteklendiğinde havalı görünümler oluşturacaklardır.

Retro Fütüristik Etkiler

Retro kenarlı fütüristik olarak tanımlanan bu trend 2000'lerin pop kültüründen ilham alıyor. Metalik ve hologramik görüntüler, parlak dokular içerir. Daha çok nostaljik bir hava yaratırlar.

Retro Paletler

Tasarım trendlerinde olduğu gibi renk trendlerinde de soluk retro paletler ön planda olacak. Güneşten ağırmışa benzeyen soluk tonlar hem sakin hem de aşina görüntüler oluşturur.

Kaynak: Envato Blog